Ολυμπιακός ο… βελτιωμένος

Ένας βελτιωμένος Ολυμπιακός –σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα- νίκησε με σκορ 69-60 τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ και τερμάτισε στην τρίτη θέση του «Gloria Cup». Κορυφαίος ο Πέτγουεϊ.

Μαθαίνει ο Ολυμπιακός! Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους οι «ερυθρόλευκοι» στο «Gloria Cup», καθώς επικράτησαν με σκορ 69-60 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του τουρνουά. Ειδικά στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετικοί τόσο στην επίθεση, όσο και την άμυνα.

Πλέον η αποστολή των «ερυθρολεύκων» θα επιστρέψει στην Ελλάδα το Σάββατο (27/9) και την Πέμπτη (2/10) θα αναχωρήσει για το Ρέθυμνο όπου θα λάβει μέρος στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», αντιμετωπίζοντας ΑΓΟΡ, Ούνιξ Καζάν και Αλ Ραγιάντι.

Κακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ να προηγηθεί 4-0. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν πολλές βιαστικές επιθέσεις, με το πρώτο τους καλάθι να έρχεται δύο λεπτά μετά την έναρξη με τον Πρίντεζη (4-2). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να φτάνει στο +7 (8-15), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά, η ομάδα του Πειραιά με ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ και μία βολή του Σπανούλη, διαμόρφωσε το 12-15.

Με περισσότερη… όρεξη μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ενέργεια που έβγαζε ο Πέτγουεϊ ώθησε τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ένα σερί 8-0 και να προηγηθούν 20-15. Από εκείνο το σημείο κα έπειτα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πρόσφεραν και θέαμα, φτάνοντας ακόμα και στο +11 (38-27), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το μόνο που κατέφερε ήταν να σημειώσει ένα καλάθι με το σκορ ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού να είναι στο 38-29 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε στο δεύτερο ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-2, φτάνοντας στο +17 (48-31), στα πρώτα τρία λεπτά. Αργότερα, ο Σπανούλης έκανε το 52-33, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κάνει ένα μίνι σερί 4-0 και να μειώνει σε 52-37. Όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «έσφιξαν» ξανά την άμυνά τους, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +17 (49-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε με αποτέλεσμα η Φενέρ να ρίχνει τη διαφορά στους 12 πόντους (61-49). Όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς να φορτσάρουν και να ανησυχήσουν ιδιαίτερα, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 38-29, 59-42, 69-60.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 16 (4τριπ, 4ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 6 (8ριμπ), Ντάνστον 6 (2κλεψ, 2κοψ), Σπανούλης 13 (2τριπ, 2ασ, 2κλεψ), Σλούκας 7 (1τριπ), Πρίντεζης 6 (6ριμπ), Μάντζαρης 3 (1τριπ, 4ριμπ, 3ασ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 2 (3ασ), Λοτζέσκι 8 (2τριπ,4ασ).

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 8, Χίκμαν 3, Μπιέλιτσα 5 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Τσετίν 4, Αλντιτιτζ 1, Σαβάς 14, Ζόριτς 6, Βέσελι 3, Σιπάχι 7, Πρέλτζιτς 4.