Παναθηναϊκός: Ο Μπρέι βάζει ένα τρίποντο ανά 5,5 λεπτά

Ο Τι Τζέι Μπρέι είναι... on fire στις πρώτες εμφανίσεις του με τον Παναθηναϊκό.

Ο Τι Τζέι Μπρέι είχε 6/10 τρίποντα στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ιωνικού το Σάββατο στο ΟΑΚΑ και ταυτόχρονα έφτασε σε μια αξιοσημείωτη επίδοση. Ο Αμερικανός γκαρντ στις τρεις πρώτες εμφανίσεις του στη Stoiximan Basket League έχει φτάσει τα 16 εύστοχα τρίποντα σε 88 λεπτά συμμετοχής.

Με ένα τρίποντο ανά πεντέμισι λεπτά στο παρκέ, έχει την κορυφαία επίδοση του πρωταθλήματος ως τώρα, αφού η συχνότητα με την οποία σημειώνει τρίποντο ο Αμερικανός, είναι η μεγαλύτερη μεταξύ μεταξύ των 48 παικτών που έχουν 15+ εύστοχα τρίποντα, ξεπερνώντας ακόμη και εκείνη του Νεμάνια Νέντοβιτς.

Αναλυτικά οι 10 πρώτοι αυτής της λίστας, αυτοί δηλαδή με την καλύτερη αναλογία εύστοχων τριπόντων ανά λεπτό συμμετοχής:

Γκλεν Κόζεϊ 1/12,6'

Παράλληλα, με τα τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ του, ο Ντίνος Μήτογλου ανέβηκε στη 12η θέση της σχετικής, «πράσινης» λίστας στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Έφτασε τα 315 και ξεπέρασε τον Στράτο Περπέρογλου που είχε 312.

*Με τη μοναδική του τάπα στο παιχνίδι, ο Γιώργος Παπαγιάννης «έπιασε» στην 6η θέση της λίστας των μπλοκέρ του Παναθηναϊκού τον Ντίνο Ράτζα με 101.

Λεωνίδας Κασελάκης πραγματοποίησε τη 250ή εμφάνιση του στη Stoiximan Basket League στην οποία έκανε ντεμπούτο στις 24 Οκτωβρίου 2009 με τον Ηλυσιακό (Κολοσσός-Ηλυσιακός 75-68).

*Με τους οχτώ πόντους που είχε σήμερα, ο Λευτέρης Μποχωρίδης ξεπέρασε τους 1.300 σε 210 αγώνες στην κατηγορία.

Ζακ Όγκαστ έφτασε σε τριψήφιο αριθμό αμυντικών ριμπάουντ στην 42η εμφάνιση του στο Πρωτάθλημα.

Τέλος, ο Παναθηναϊκός με τους 57 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν ρεκόρ ενός ημιχρόνου για το φετινό Πρωτάθλημα. Το προηγούμενο ήταν οι 56 που είχε στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με τη Λάρισα αλλά και το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με τον Ιωνικό.