Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Πήρε την άνοδο για την Elite League ο Πανιώνιος!

Την άνοδο στην Elite League πανηγυρίζει ο Πανιώνιος που πήρε τη νίκη απέναντι στη Μύκονο και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Ο Πανιώνιος δήλωσε «παρών» στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς και πήρε την άνοδο στην Elite League!

Ο «Ιστορικός» επικράτησε της Μυκόνου με 91-78, έκανε το 2-1 στη σειρά και κέρδισε μία θέση στην Elite League για την ερχόμενη σεζόν, κατακτώντας το νταμπλ μετά το Unicef Trophy.

Στα του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Πανιώνιο να βελτιώνει την εικόνα του μετά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενουμένων και έκλεισε την περίοδο με το 24-21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και πήραν διαφορά ακόμα και με 19 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο στο +14 (53-39).

Η Μύκονος προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης ωστόσο κράτησε τη διαφορά σε επίπεδα άνω των 10 πόντων (71-59) και στο τέλος πήρε τη νίκη με 91-78. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, στο «Ανδρέας Βαρίκας» μετά τη λήξη του αγώνα στήθηκε ένα εκπληκτικό… πάρτι!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 53-39, 71-59, 91-78