Χαλαρή νίκη για Περιστέρι κόντρα στον Άρη, εκτός playoffs οι Θεσσαλονικείς

Το Περιστέρι επιβλήθηκε 82-65 του Άρη δίχως να χρειαστεί να φορτσάρει, με τους ηττημένους να μένουν εκτός οκτάδας.

Παρότι αδιάφορο, το Περιστέρι ήταν σοβαρό απέναντι στον Άρη, του οποίου επικράτησε 82-65, αφήνοντάς τον έτσι εκτός playoffs.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκουτιέρες (13 π.) και ΜακΛιν, Φορντ (από 12 π. έκαστος), ενώ καλό ματς έκανε για τους «κίτρινους» ο Λιτλ (17 π.) αλλά και ο Μιλόσεβιτς (14 π.).

Το ματς ήταν εξαρχής μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν... καλάθι καλάθι και τη διαφορά να ανοίγει για πρώτη φορά 1:51 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, όταν ένα τρίποντο του ΜακΛιν έφερε τους γηπεδούχους στο +6, με 20-14.

Οι «κίτρινοι» μάζεψαν σχετικά γρήγορα τη διαφορά όμως αυτή άνοιξε ξανά στα 3:48 πριν το ημίχρονο, όταν ο Γκουτιέρες έκανε το 32-26, επίσης με τρίποντο. Εντέλει, η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπροστά με τέσσερις (39-35).

Στο δεύτερο μέρος, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ξεφύγουν, με το τρίποντο του Φορντ στα 2:02 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου να ανεβάζει το σκορ στο 61-44. Ο Άρης κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά με ένα μικρό σερί 6-0, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 61-50 για το Περιστέρι.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά καλύτερα στη συνέχεια και έφτασαν να προηγούνται με 20 (70-50) πριν συμπληρωθεί τρίλεπτο στην τελευταία περίοδο. Η διαφορά δεν μαζεύτηκε ουσιαστικά ποτέ, με το 82-65 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65.

Περιστέρι-Άρης 82-65