Euroleague

Ψάχνει την... επιστροφή με Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός

Να γυρίσει στις καλές εμφανίσεις θέλει ο Παναθηναϊκός υποδεχόμενος απόψε την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ (21:00). Εκτός ξανά ο Νέντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός μπαίνει στην τελική φάση των υποχρεώσεών του για την Ευρωλίγκα και για την 32η αγωνιστική υποδέχεται την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ (21:00, Novasports 2, bwinΣΠΟΡ FM 94,6 και sport-fm.gr).

Οι «πράσινοι» μετρούν μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια τους στη διοργάνωση (10-19 το ρεκόρ τους) και θέλουν να ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο και τη φετινή τους πορεία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Όντεντ Κάτας δεν υπολογίζει και πάλι στον Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά είναι ανέτοιμος και ίσως πάρει κάποια λεπτά την Πέμπτη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έχει κίνητρο μόνο το γόητρο, η Μπασκόνια «καίγεται» για τη νίκη για να προκριθεί στα playoffs. Οι πρωταθλητές Ισπανίας είναι στο 17-4 και με οκτώ νίκες στα εννιά τελευταία ματς ισοβαθμούν στην ένατη θέση με τη Βαλένθια, πίσω από την Ζενίτ που είναι στο 17-13 και τη Ρεάλ που είναι στο 18-13. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν θα έχει και πάλι στην διάθεσή του τον τραυματία σέντερ Τόνι Τζεκίρι.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία) και Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία).

Η παράδοση

Ο Παναθηναϊκός μετρά 16 νίκες σε 29 αναμετρήσεις με την αποψινή του αντίπαλο, ανάμεσά τους και μια νίκη στον ημιτελικό του Final Four το 2007 στο ΟΑΚΑ. Ωστόσο οι Βάσκοι έχουν αποκλείσει δύο φορές τους «πράσινους» στα play offs, το 2006 και το 2016, εξασφαλίζοντας μάλιστα την πρόκριση στο Final Four με νίκες μέσα στο ΟΑΚΑ. Στην Αθήνα ο Παναθηναϊκός μετρά 11-3. Αναλυτικά:

1998-99 Β΄ Φάση Τάου Κεράμικα-Παναθηναϊκός 74-77
1998-99 Β' Φάση Παναθηναϊκός-Τάου Κεράμικα 86-63
2002-03 Καν. Περίοδος Τάου Κεράμικα-Παναθηναϊκός 75-76
2002-03 Καν. Περίοδος Παναθηναϊκός-Τάου Κεράμικα 86-83
2004-05 Καν. Περίοδος Παναθηναϊκός-Τάου Κεράμικα 99-95
2004-05 Καν. Περίοδος Τάου Κεράμικα-Παναθηναϊκός 84-82
2004-05 Top 16 Παναθηναϊκός-Τάου Κεράμικα 93-81
2004-05 Top 16 Τάου Κεράμικα-Παναθηναϊκός 86-69