Euroleague

Ισοπέδωσε τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη η Μπασκόνια!

Μία τρομερή παράσταση έδωσε στη Μαδρίτη η Μπασκόνια, συντρίβοντας 84-64 τη Ρεάλ!

Τρομερά πράγματα από την Μπασκόνια!

Οι Βάσκοι ήταν ασταμάτητοι στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψαν 84-64 τη Ρεάλ, μέσα στη Μαδρίτη!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας του Ιβάνοβιτς, που πήγε στο 11-13, ήταν οι Πολονάρα και Πίτερς με 18π. και 16π. αντίστοιχα. Από την άλλη, η «βασίλισσα» υποχώρησε στο 15-9 και ο μοναδικός που ξεχώρισε ήταν ο Αμπάλδε με 12π.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε η Μπασκόνια στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας ακόμη και στο 9-23, στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ρεάλ ανέβηκε επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον καταιγιστικό ρυθμό τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (15-28).

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή μέχρι το 16’ (23-37). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η άμυνα της «βασίλισσας» έσφιξε πολύ και με τα τρίποντα, κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (34-37), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, το παιχνίδι ήταν κλειστό και ισορροπημένο, με την Μπασκόνια να είχε ένα μικρό προβάδισμα (52-58), με τους Βιλντόσα και Χένρι να την πηγαίνουν στο +8 (52-60), στο τελευταίο λεπτό.

Η Ρεάλ έμεινε στο ματς (57-62) μέχρι το 33’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έκαναν… πάρτι, με Βιλντόσα, Πολονάρα και Πίτερς, φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 84-64!

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 34-37, 52-60, 64-84