Ευρώπη

Υποχρέωσε σε… υπόκλιση την Τενερίφη και πήγε τελικό η Ρεάλ!

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -18, η Ρεάλ έκανε το comeback και νίκησε 85-79 την Τενερίφη, για να προκριθεί στον τελικό του Copa del Rey!

Βασίλισσα με τα… όλα της!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κοζέρ και Ντεκ και σημαντική βοήθεια από τις «παλιοσειρές» Γιουλ και Κάρολ, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Τενερίφης (85-79) και προκρίθηκε στον τελικό του Final 8 του Copa del Rey, για όγδοη σερί χρονιά!

Εκεί, περιμένει τον νικητή του άλλου ημιτελικού, Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια.

Οι Νησιώτες ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 15 λεπτά του ματς, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (22-40). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση των παικτών του Λάσο, με την ανατροπή να ολοκληρώνεται στην τρίτη περίοδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 25-16.

Από 18 πόντους είχαν ο Γάλλος με τον Αργεντινό, με τους Γιουλ και Κάρολ να είχαν από 11π. ο καθένας.

Για τους ηττημένους, ο Χουέρτας ήταν… συγκινητικός με 22 πόντους, με τον Γκέρα να είχε 15π. και τον Φιτιπάλδο 13π.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 40-46, 65-62, 85-79