Μουντομπάσκετ 2014

Σαν… Φρανσίσκο

Ο Φρανσίσκο Γκαρσία έπαιξε σαν… ΝΒΑερ και οδήγησε τη Δομινικανή Δημοκρατία στη νίκη με 76-63 επί της Νέας Ζηλανδίας για τον τρίτο όμιλο.

Την πρώτη της νίκη στο Μουντομπάσκετ πανηγύρισε η Δομινικανή Δημοκρατία. Με ηγέτη τον σούτινγκ γκαρντ των Ρόκετς, Φρανσίσκο Γκαρσία, που είχε 29 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (6/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα), υποχρέωσε τη Νέα Ζηλανδία στη δεύτερη ήττα της για τον τρίτο όμιλο, που φιλοξενείται στο Μπιλμπάο.

Με τον Αμπερκρόμπι να «οργιάζει» με 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, η Νέα Ζηλανδία είχε ένα μικρό προβάδισμα (14-16), αλλά οι Δομινικανοί μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με σερί 11-0 (23-16) με τους αντιπάλους τους να χρειάζονται περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρουν. Ο Γκαρσία πήρε… μπρος και η ομάδα του έκλεισε το ημίχρονο στο 34-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στους έντεκα (43-32), αλλά οι «Tall Blacks» με πρωτεργάτη τον αγέραστο Πένι κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι το τέλος της περιόδου στον πόντο (51-50) και να ισοφαρίσουν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (54-54). Το τρίποντο του Γκαρσία πέντε λεπτά πριν το τέλος έφερε τη Δομινικανή Δημοκρατία στο 66-58 και εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 14-16, 34-27, 51-50, 76-63.

Δομινικανή Δημοκρατία: Σόσα 2, Φορτούνα, Κορονάδο 5, Λις 7, Σαντάνα, Γκαρσία 29, Φελντίν 9, Βάργκας 2, Σάντσες 2, Μπάες 8, Ραμόν, Μαρτίνες 12.

Νέα Ζηλανδία: Τέιτ, Μπάρτλετ, Πένι 16, Βούκονα 11, Κένι, Κ. Γουέμπστερ 7, Αμπερκρόμπι 22, Άντονι, Φοτού 2, Φρανκ, Λόου 3, Τ. Γουέμπστερ 2.