Γενικά

Τι κάνει το Μάλι! Απέκλεισε τη Γαλλία και πήγε τελικό!

Το Μάλι σόκαρε τη Γαλλία και θα διεκδικήσει τον τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19.

Η ιστορική πορεία του Μάλι δεν σταματά πουθενά. Μετά την πρόκριση στους οκτώ και στα ημιτελικά, ήρθε και αυτή στον τελικό με νίκη 76-73 επί της Γαλλίας που στα χαρτιά ήταν φαβορί. Οι πρωταθλητές Αφρικής U18 θα αντιμετωπίσουν στον τελικό της Κυριακής (20:30) το νικητή του αγώνα ανάμεσα σε ΗΠΑ και Λιθουανία.

Ο Ουμάρ Μπαλό με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 τάπες ήταν και πάλι συγκλονιστικός, ενώ 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ είχε ο Φουσεϊνί Ντραμέ. Ο Ματίς Ντοσού Γιοβό είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους ηττημένους, που θα παλέψουν για το χάλκινο, ενώ ο Ζοέλ Αγιαγί έμεινε στα ρηχά με 8 πόντους και 3/15 σουτ.

Οι «τρικολόρ» άρχισαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με οκτώ (17-25) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο το Μάλι με ασταμάτητο τον Μπαλό έφτασε μέχρι και το +9 (39-30), όπου και παρέμεινε ως το μέσα της τρίτης περιόδου (45-36). Στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης οι Αφρικανοί ήταν στο 69-61 δείχνοντας να ελέγχουν την κατάσταση. Οι Γάλλοι πλησίασαν στο καλάθι (70-68) τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά το φοβερό γκολ-φάουλ του Κανουτέ στο τελευταίο λεπτό έφερε το Μάλι σε απόσταση ασφαλείας και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 13-19, 39-33, 61-55, 76-73

Μάλι (Ντικό): Κανουτέ 11, Τζιρέ , Σανογκό , Ντιακιτέ 3, Φ. Ντραμέ 17, Μπαλό 17, Κουλιμπαλί 15, Καμαρά , Χ. Ντραμέ 3, Κεϊτά , Φοφανά , Σιντιμπέ .

Γαλλία ( Κραπέ): Σουπά 8, Ντιμάνς 5, Λεοπόλντ 3, Νιασέ 13, Ρομπινό , Αγιαγί 8, Ντοσού – Γιοβό 18, Εγιούμ 2, Μπαπτίστ 15, Εφθίμοφ , Μακουντού , Μπουρίς Ρομπινό 2.

Διαιτητές: Γού (Κινεζική Ταϊπέι), Ντομίνγκεζ (Μεξικό), Κέλιο (Καναδάς)