NBA

Την πάτησαν από τους Σπερς οι Κλίπερς

Οι Σπερς πέρασαν με 116-113 από την έδρα των Κλίπερς. Νίκες για Λέικερς, Νετς και Νάγκετς.

Τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών έβαλαν οι Σπερς παίρνοντας μεγάλη νίκη επί των Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 116-113. Ο Πάτι Μιλς είχε 27 πόντους με 8/12 τρίποντα για την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς, που είχε προηγηθεί με +24 στην πρώτη περίοδο. Στους γηπεδούχους στοίχισε η απουσία του τραυματία Πολ Τζορτζ και οι προσπάθειες του Κογουάι Λέοναρντ με 30 πόντους και 10 ασίστ δεν έφταναν κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Αήττητοι μακριά από το LA (4-0) παρέμειναν οι Λέικερς που πέρασαν με 94-92 από το Μέμφις. Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις είχαν από 26 πόντους με νταμπλ-νταμπλ για τους πρωταθλητές, που έφτασαν στο 6-2. Οι Γιόνας Βαλαντσιούνας, Γκοργκί Ντιένγκ και Ντίλον Μπρουκς είχαν από 13 για τους Γκρίζλις (2-5).

Οι Νετς επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας εύκολα τους Τζαζ με 130-96. Ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε τους 20 από τους 29 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους που έπαιξαν χωρίς τους Ντουράντ και Ντινγουίντι αλλά έφεραν σε ισορροπία το ρεκόρ τους (4-4). Ο Ντόνοβαν Μίτσελ διασώθηκε με 31 πόντους από τη Γιούτα που υποχώρησε στο 4-3.

Παρότι βρέθηκαν στο -8 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Νάγκετς επιβλήθηκαν 123-116 των Τίμπεργουλβς με τον Νίκολα Γιόκιτς να πετυχαίνει 13 από τους 35 πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο Σέρβος σέντερ είχε επίσης 15 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Καλή παρουσία είχε για δεύτερο σερί ματς ο Φακούντο Καμπάτσο με 11 πόντους και 2 ασίστ σε 26 λεπτά.

Οι Μπουλς πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στα πέντε τελευταία ματς, με 111-108 στο Πόρτλαντ. Επτά παίκτες των «ταύρων» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίο τον Κόμπι Γουάιτ που είχε 21 μαζί με 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 26 και Ντέμιαν Λίλαρντ με 24 πόντους πάλεψαν περισσότερο για τους Μπλέιζερς που έπεσαν στο 3-4.