Του έκανε… πλάκα!

Ποια ρεβάνς; Πάρτι! Μία πεισμωμένη ΑΕΚ (ξανά χωρίς Χέρστον) από την ήττα στο πρώτο παιχνίδι των playoffs της Α1 συνέτριψε 92-54 τον Άρη και έστειλε τη σειρά σε τρίτο ματς στο «Nick Galis Hall».

Αυτό δεν ήταν ματς playoffs, αλλά… προπόνηση!

Μία ΑΕΚ διατεθειμένη να «κόψει» από νωρίς κάθε ελπίδα break και χωρίς τον Μαλίκ Χέρστον, συνέτριψε 92-54 τον Άρη και έτσι το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της Α1 θα κριθεί στο τρίτο ματς της σειράς στο «Nick Galis Hall» την Τρίτη (19/5).

Τέσσερις παίκτες της «Ένωσης» τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καρλ Ίνγκλις ήταν πρώτος σκόρερ με 17 και να τον ακολουθούν οι Μενσά-Μπονσού και Κασελάκης με 12 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο μόνος που… διασώθηκε ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 10 πόντους.

Κλειστό και με χαμηλό ρυθμό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του (9-7). Όμως, η ΑΕΚ πάτησε για λίγο το… γκάζι και βρέθηκε στο +7 (17-10), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Άρης αντέδρασε με τρίποντα του Ριντ (17-16) και δεν άφησε να ξεφύγει αρκετά η κατάσταση, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την «Ένωση» να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (22-21).

Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Άρης πήρε το προβάδισμα (22-23), ωστόσο στη συνέχεια άρχισε η… καταιγίδα ΑΕΚ! Με πρωταγωνιστές τους Κασελάκη και Σάκοτα, η «Ένωση» έτρεξε ένα σερί 13-0, κάνοντας το 35-23 στα μισά. Η μόνη… αντίδραση των «κίτρινων» ήταν τέσσερις πόντοι από τον Σίμτσακ (35-27), με τους γηπεδούχους να κάνουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη δεύτερη… επανάστασή τους μέσω της καλής τους άμυνας και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +20 (47-27).

inner

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ διατηρούσε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα την υπέρ της διαφορά στα ίδια επίπεδα (59-38). Από την άλλη, ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση και έτσι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +26 (69-43).

Πλέον, η αναμέτρηση είχε πάρει διαστάσεις… θριάμβου, με τον Άρη απλά να παρακολουθεί τη διαφορά να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο, φτάνοντας ακόμα και στους 33 πόντους (76-43) για την ΑΕΚ. Οι μόνοι που έδειχναν… σφυγμό από την ομάδα του Πρίφτη ήταν οι Βεζένκοφ και Νέιμικ (76-48), όμως η «Ένωση» παρά το γεγονός πως έγιναν αρκετές αλλαγές προσώπων δεν άφηνε το ματς και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 92-54.