Γενικά

Απέφυγε το κάζο η Τσεχία και πέρασε στα ημιτελικά

Η Τσεχία επικράτησε 80-79 της Ουρουγουάης και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά της Βικτώρια.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που είχε χαρακτήρα τελικού πρόκρισης, η Τσεχία νίκησε δια πυρός και σιδήρου με 80-79 την Ουρουγουάη. Έτσι πέρασε στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τον οικοδεσπότη Καναδά τα ξημερώματα της Κυριακής.

Ο Τόμας Σατοράνσκι με 19 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ ηγήθηκε των νικητών, ενώ ο Γιάκουμπ Σίρινα είχε 17 πόντους με 4/8 τρίποντα και ο Οντρέι Μπάλβιν είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Τζέισον Γκρέιντζερ και ο Μπρούνο Φιτιπάλδο είχαν από 22 πόντους για τους ηττημένους, αλλά ο πρώτος αστόχησε σε τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η ομάδα του Ρούμπεν Μανιάνο έβαλε δύσκολα στο φαβορί στην πρώτη περίοδο (19-20), αλλά δεν είχε διάρκεια. Καθοδηγούμενη από τον εκπληκτικό Σατοράνσκι η Τσεχία έτρεξε ένα 19-0 και έφτασε στο 38-22. Η διαφορά συντηρήθηκε στα όρια της διψήφιας τιμής στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέταρτο οι Τσέχοι έδειξαν να «καθαρίζουν» φτάνοντας στο 73-59. Κι όμως, η Ουρουγουάη με τρομερή αντεπίθεση πλησίασε στο σουτ (75-72) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο του Μπόχατσικ στα 105’’ έδωσε ανάσα στην Τσεχία (80-74), αλλά το ματς δεν τελείωσε. Οι Ουρουγουανοί πλησίασαν στον πόντο και μετά το χαμένο σουτ του Σατοράνσκι είχαν την ευκαιρία για τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Γκρέιντζερ δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 19-20, 45-37, 67-57, 80-79.