Γενικά

Άνετα την Τυνησία η Βραζιλία

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Προολυμπιακό τουρνουά της Κροατίας η Βραζιλία, που επικράτησε της Τυνησίας.

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Προολυμπιακού τουρνουά βρίσκεται η Βραζιλία, η οποία επικράτησε 83-57 της Τυνησίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της «σελεσάο» ο Βίτορ Μπενίτε, που πέτυχε 15 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Άντερσον Βαρεζάο, ο οποίος είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τους Αφρικανούς διασώθηκαν οι Μαρναουί (13 πόντοι) και Μεζρί (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βραζιλιάνοι πάτησαν το γκάζι και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας «αέρα» 12 πόντων (31-43).

Από ‘κει και πέρα, οι Τυνήσιοι δεν είχαν τον τρόπο να μείνουν κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Πέτροβιτς να φτάνει με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα (57-83).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 31-43, 46-64, 57-83.