Γενικά

Βαριά ήττα για τα Χανιά κόντρα στην πολωνική Μπιντκότζ

Πολύ δύσκολο το έργο της ομάδας των Χανίων για πρόκριση στους ομίλους του EuroCup, μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα με 85-59 από την πολωνική Μπιντκότζ, στον πρώτο μεταξύ τους προκριματικό.

Βαριά εντός έδρας ήττα με 85-59 γνώρισαν από την πολωνική Μπιντκότζ τα Χανιά, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα προκριματικά του φετινού EuroCup.

Ξεχώρισαν για τα Χανιά οι Κόλμαν (17π, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον (10π, 6 ριμπ.), Γεροστεργίου (8π, 5 ριμπ.) και Κόνιαλη (8π, 5 ασίστ), ενώ για τις νικήτριες πρωταγωνίστησαν Τέιλορ (18π, 11 ριμπ.), Μαρτζίνεαν (15π, 7 ριμπ) και Πίκα (12π.).

Οι γηπεδούχες ήταν ανταγωνιστικές στο πρώτο δεκάλεπτο, στη λήξη του οποίου βρέθηκαν να χάνουν με μόλις πέντε πόντους (15-20), ωστόσο η Μπιντκότζ ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας της στη δεύτερη περίοδο, στην οποία επικράτησαν με επί μέρους σκορ 26-12.

Τα Χανιά δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν τη νίκη ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την τελική διαφορά των 26 πόντων να αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 13/10, στις 21:30.