Μουντομπάσκετ 2014

Χωρίς… έλεος η Βραζιλία

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η Βραζιλία συνέτριψε 79-50 το Ιράν και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας, για τον πρώτο όμιλο.

Η Βραζιλία συνέτριψε -χωρίς να δείξει… έλεος- το Ιράν με σκορ 79-50 και κατάφερε να κάνει το 2/2 στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας και στον πρώτο όμιλο. Κορυφαίοι για τη «σελεσάο» ήταν οι Γκαρσία και Μπαρμπόσα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιαμσίντι με 13 πόντους.

Μόνο για ένα… δεκάλεπτο χάρηκε το Ιράν, όπου στο τέλος προηγούταν με έναν πόντο (18-17). Στο δεύτερο, η Βραζιλία αποφάσισε να κόψει τα… αστεία και με ένα επιμέρους σκορ 23-6, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της +16 (40-24). Ούτε στην τρίτη περίοδο κατάφεραν οι Ασιάτες να προβάλλουν αντίσταση, με τους λατινοαμερικάνους να αυξάνουν κι άλλο τη διαφορά (61-36) και να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 79-50.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-24, 61-36, 79-50.

Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο 8 (2), Νέτο 2, Χετσχάιμερ 6, Τέιλορ 7 (1), Γκαρσία 12, Χουέρτας 2, Μπαρμπόσα 11(1), Βαρεζάο 4 (6 ριμπ.), Τζιοβανόνι 5 (1), Νενέ 8, Βιεϊρά 4, Σπλίτερ 10 (6 ριμπ.).

Ιράν (Μπετσίροβιτς): Αργκαβάν 4, Γιακχάλι 6, Καμράνι 11(2), Καζέμι 2, Ζανγκένεχ, Άφαγκχ 4, Σαχακιάν 2, Καρντούστ, Γιαμσίντι 13 (1), Νικάχ Μπαράμι 4, Χαντάντι 4(7 ριμπ.).