Euroleague

Όταν σοβαρεύτηκε η Ζενίτ, «καθάρισε» εύκολα την Άλμπα Βερολίνου

Η Ζενίτ άργησε να... ξυπνήσει, αλλά όταν το έκανε «καθάρισε» την Άλμπα Βερολίνου στην Αγία Πετρούπολη με 87-71. Ανέβηκαν στην 5η θέση με ρεκόρ 16-10 οι Ρώσοι.

Δυσκολεύτηκε αρκετά για δυόμισι δεκάλεπτα η Ζενίτ απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά όταν... ξύπνησε επικράτησε ολοκληρωτικά στο γήπεδο και νίκησε τους Γερμανούς στην Αγία Πετρούπολη με σκορ 87-71 για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Στο 16-10 πήγε το ρεκόρ των Ρώσων, που έπιασαν την Μπάγερν Μονάχου στην 5η θέση, στο 9-18 η Άλμπα.

Οι Γερμανοί ήταν πολύ ανταγωνιστικοί για παραπάνω από ένα ημίχρονο και μάλιστα στο 26' βρέθηκαν μπροστά με +11 (53-64). Ωστόσο σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ... πήρε μπροστά και με επιμέρους σκορ 34-7 (!) από το 26' μέχρι το 40' έφτασε στην διψήφια τελικά επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πάνγκος (19 πόντοι, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Τόμας (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Πονίτκα (14 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σίκμα (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Φοντέκιο (12 πόντοι με 4/5 τρίποντα).

Άκρως ανταγωνιστικό και θεαματικό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να είναι δίπλα-δίπλα στο σκορ. Η Άλμπα, με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο, που είχε 3/3 τρίποντα, έφτασε στο +5 ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, για να μειώσει η Ζενίτ σε 23-24 μέχρι τη λήξη του.

Οι Γερμανοί μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ενα σερί 6-0 και το σκορ έγινε 23-30 στο 12'. Μάλιστα λίγο αργότερα έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (31-41 στο 17'), έχοντας πολυφωνία επιθετικά. To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-48, έπειτα από το τέταρτο τρίποντο του Πάνγκος στον αγώνα.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, η Άλμπα ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και μάλιστα στο 26' η διαφορά έφτασε στο υψηλότερο επίπεδο υπέρ των φιλοξενούμενων (53-64). Ωστόσο σε εκείνο το σημείο η Ζενίτ αφυπνίστηκε και με ένα σερί 15-3 μέχρι το 30', στο οποίο πρωτοστάτησαν Πάνγκος, Πονίτκα και Πόιθρες, βρέθηκε να προηγείται 68-67.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε βάλει τις βάσεις της επικράτησής της και στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς επέκτεινε σταδιακά το προβάδισμά της απέναντι στην Άλμπα που δεν μπορούσε πλέον να απαντήσει. Έτσι η νίκη υπέρ των γηπεδούχων ήρθε εντέλει με σκορ 87-71, με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 34-7 (!) από το 26' μέχρι το 40'.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-48, 68-67, 87-71