Euroleague

Συνήλθε από τη «σφαλιάρα» η Ρεάλ Μαδρίτης και προσπέρασε τη Ζενίτ

Αν και είδε τη Ζενίτ να πετυχαίνει 29 πόντους στην 3η περίοδο, η Ρεάλ έφυγε με το «διπλό» (75-71) από τη Ρωσία, αφήνοντας πίσω την οδυνηρή ήττα από τη Χίμκι και προσπερνώντας την πρώτη.

Παρότι ζορίστηκε για τα καλά στην 3η περίοδο (δεχόμενη 29 πόντους), η Ρεάλ Μαδρίτης εντέλει κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» (75-71) από την έδρα της Ζενίτ την Πέμπτη (4/3) στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Έτσι, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επέστρεψε στις νίκες (μόλις 2η στις πέντε τελευταίες «στροφές»), μετά τη «σφαλιάρα» από τη Χίμκι (78-77, 2/3), ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας (17N-11H). Προσπερνώντας, επίσης, την αντίπαλό της, η οποία έπεσε στο 16N-11H (ούσα ), αλλά και με ένα ματς λιγότερο, αυτό κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ταυτόχρονα, η «Βασίλισσα» σημείωσε τη δεύτερη φετινή επικράτησή της επί της Ζενίτ (79-72 το πρώτο ματς), παίρνοντας το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 27,3% στα τρίποντα, ήταν οι Έντι Ταβάρες (16π.) και Γκάμπριελ Ντεκ (15π.), ενώ από την πλευρά των Ρώσων ξεχώρισε ο Πάνγκος (14π.) στο πρώτο ημίχρονο και ο Άλεξ Πόιθρες (11π.) στο δεύτερο.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα κατάφεραν να μείνουν κοντά μόνο στο πρώτο ενάμισι λεπτό (6-7). Εν συνεχεία, οι Μαδριλένοι, οι οποίοι χτυπούσαν κυρίως μέσω της ρακέτας, άρχισαν να ανοίγουν την υπέρ τους διαφορά στηριζόμενοι κατά βάση στον Ταβάρες (10π. στην 1η περίοδο) αλλά και τους Αλοθέν και Ντεκ. Φτάνοντας μέχρι και το +11 (22-11) στα 3'10'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε στο 13-24. Από την άλλη, η Ζενίτ έπαιρνε σκορ κυρίως από τον Πάνγκος (6π.).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Ρεάλ προηγήθηκε με 14 πόντους (29-15). Ωστόσο, η Ζενίτ τρέχοντας ένα σερί 7-0 -με τον Πάνγκος να φτάνει στα 3/3 τρίποντα-, μείωσε τη διαφορά στους εφτά (22-29). Έκτοτε, οι ομάδες ήταν κοντά στο επιμέρους σκορ (7-9), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο 29-38 και τους Ταβάρες και Πάνγκος στους 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο 3ο δεκάλεπτο και πραγματοποιώντας ένα σερί 9-0 ισοφάρισαν σε 38-38 σε λιγότερο από δύο λεπτά. Με τον Άλεξ Πόιθρες να πετυχαίνει εννιά πόντους στην περίοδο, η Ζενίτ κατάφερε να προσπεράσει τη Ρεάλ (43-41 στα μέσα αυτής), να πετύχει συνολικά 29 σε αυτό το δεκάλεπτο και να πάει στο τελευταίο ούσα στο +6 (58-52).

Με τους Ντεκ, Κοζέρ και Λαπροβίτολα να βοηθούν σημαντικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τέσσερις φορές στους δύο, πριν τους δώσει προβάδισμα (70-69) με λέι-απ ο τελευταίος στο 1'45'' πριν τη λήξη. Μία τρομερή τάπα του Ταβάρες στον Πόιθρες στο 1'20'' και ένα κάρφωμα στην επόμενη φάση από τον ίδιο, οδήγησαν στο +3 (72-69) τη Ρεάλ, η οποία τελικά επικράτησε με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-38, 58-52, 71-75.