sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Εβδομάδα βγαλμένη από όνειρο για τον Γιώργο Γιακουμάκη, με 5 συνολικά γκολ. Από την Αλάνιασπορ στην Τράμπζονσπορ ο Μπακασέτας. Βασικός ο Γιαννούλης, στην αποστολή της Πάρμα ο Ζαγαρίτης.

Την παράσταση έκλεψε -για ακόμα μια φορά φέτος- ο Γιώργος Γιακουμάκης με τη Φένλο την προηγούμενη εβδομάδα, αφού ο Κρητικός επιθετικός σκόραρε συνολικά 5 φορές σε 2 ματς κι έφτασε τα 21 γκολ στην Eredevisie.

Σύλλογο αλλά όχι χώρα άλλαξε ο Τάσος Μπακασέτας, ο οποίος μεταγράφηκε από την Αλάνιασπορ, με την οποία έκανε 1,5 εξαιρετική σεζόν, στην Τράμπζονσπορ. Πρόλαβε μάλιστα ήδη να κάνει το ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα.

Βασικός για τη Νόριτς αγωνίστηκε ο Δημήτρης Γιαννούλης κόντρα στη Μίντλεσμπρο, ενώ στην αποστολή της Πάρμα συμπεριλήφθηκε ο Βασίλης Ζαγαρίτης για το ματς με τη Νάπολι.

Σκόρερ χρίστηκε την Πέμπτη (28/1) και ο Βαγγέλης Παυλίδης με τη Βίλεμ, κόντρα στον Άγιαξ.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (25-31/1):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής με τη Γουέστ Χαμ.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Έκανε την πρώτη του συμμετοχή με τη νέα του ομάδα, ως βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Μίντλεσμπρο.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Βαγιαδολίδ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Aγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη της Νάπολι 2-0 επί της Πάρμα.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε ως βασικός (82 λεπτά) στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Σασουόλο.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Ήταν στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στην Κάλιαρι.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή της νέας του ομάδας και παρακολούθησε από τον πάγκο όλο τον αγώνα κόντρα στη Νάπολι.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη της πρωτοπόρου της Serie B με 3-1 επί της Φροζινόνε.
Απόστολος Βέλλιος (Άσκολι, Serie B): Εκτός αποστολής.
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Ήταν στον πάγκο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Επέστρεψε στην αποστολή. Παρακολούθησε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός στην εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μάιντς, βγήκε αλλαγή στο 84'.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ξανά ως βασικός, στη νίκη με 2-0 επί της Νυρεμβέργης.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Eκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.
Κουλούρης (Τουλούζ, Ligue 2): Eκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Παραμένει σε καραντίνα λόγω κορωνοϊού.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αγωνίζεται απόψε (1/2) κόντρα στην πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Απίστευτη εβδομάδα για τον Έλληνα φορ, με 5 συνολικά γκολ! Έκανε καρέ τερμάτων (4 γκολ) στη νίκη με 4-1 επί της Φίτεσε (27/1) κι έβαλε άλλο ένα γκολ κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ (30/11, ήττα 3-2). Έφτασε τα 21 γκολ στην Eredivisie και μπήκε στην ίδια πρόταση με... Φαν Μπάστεν.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Αγωνίστηκε ως βασικός κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ, αντικαταστάθηκε στο 61'.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βρήκε δίχτυα απέναντι στον Άγιαξ (28/1), στην ήττα της Βίλεμ με 3-1, φτάνοντας τα 6 γκολ στην Eredivisie. Ήταν επίσης βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Έμεν (νίκη 2-0).
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Φίτεσε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον Άγιαξ.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο κόντρα στη Φένλο.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Αποχώρησε τραυματίας από το ματς κόντρα στη Ρίζεσπορ, με την ομάδα του να ενημερώνει ότι υπέστη θλάση δευτέρου βαθμού στη μέση. Ακόμη δεν είναι σαφές πόσο καιρό θα μείνει εκτός δράσης.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Τη Δευτέρα (25/1) σκόραρε το 7ο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Αλάνιασπορ και το Σάββατο ανακοινώθηκε η μεταγραφή του στην Τράμπζονσπορ. Την Κυριακή (31/1) πέρασε ως αλλαγή στο 62' στην εκτός έδρας νίκη της νέας του ομάδας με 2-1 επί της Μπεσίκτας.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (72 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σίβασπορ. «Κιτρινίστηκε» στο 31'.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Κασίμπασα.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάγιασπορ): Στον πάγκο στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του απέναντι στην Μπασάκσεχιρ (1-5).
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Στον πάγκο στην ήττα (1-0) από τη Φενέρμπαχτσε.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται σήμερα απέναντι στην Καρμιώτισσα.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται σήμερα απέναντι στην Καρμιώτισσα.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται σήμερα απέναντι στην Καρμιώτισσα.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται σήμερα απέναντι στην Καρμιώτισσα.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Ήταν ο σκόρερ στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Στον πάγκο.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (88 λεπτά) στην ήττα (1-0) από τον Απόλλωνα Λεμεσού.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Μπήκε στο 66' του ματς με τον ΑΠΟΕΛ.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της εντός έδρας ήττας από την Σεντ Μίρεν.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Aγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αούστρια Βιέννης. Είδε κίτρινη κάρτα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Χάιντουκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Μεσοκόβενστ. «Κιτρινίστηκε» στο 73'.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πόλι Ιάσι.
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Στεάουα του Σοϊλέδη.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο στη νίκη 1-0 επί της Ράκοβ.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεχ Πόζναν.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Στον πάγκο.

Οι εκπρόσωποί μας σε Δανία και Σουηδία δεν είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις.