sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Τραμπζονσπορ πέτυχε ο Τάσος Μπακασέτας. MVP Ιανουαρίου ο Γιακουμάκης στην Eredevisie και στην κορυφαία ενδεκάδα της αγωνιστικής ο Λυκογιάννης στη Serie A.

Σημαντικές διακρίσεις γνώρισαν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό κατά την προηγούμενη εβδομάδα. Ο Γιώργος Γιακουμάκης της Φένλο αναδείχτηκε MVP Ιανουαρίου στην Eredevisie με τα 11 γκολ που πέτυχε κατά τον πρώτο μήνα του 2021 και ο Μπάμπης Λυκογιάννης της Κάλιαρι βραβεύτηκε ως κορυφαίος αριστερός μπακ της Serie A για την 20η αγωνιστική.

Το πρώτο του γκολ με την Τράμπζονσπορ (και 7ο συνολικά στο τουρκικό πρωτάθλημα) πέτυχε ο Τάσος Μπακασέτας, στη δεύτερη συμμετοχή του με τη νέα του ομάδα.

Στο μεταγραφικό παζάρι, δύο ακόμη Έλληνες παίκτες συνεχίζουν την καριέρα τους στο εξωτερικό: ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης που παραχωρήθηκε ως δανεικός από τον Παναθηναϊκό στην ολλανδική Φορτούνα Σιτάρντ και ο Τάσος Δώνης που μετακόμισε από τη γαλλική Ρεμς στην ολλανδική Φένλο, επίσης ως δανεικός.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (1-7/2)

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Έκανε την πρώτη συμμετοχή του στην Premier League, περνώντας ως αλλαγή στο 85ο λεπτό του αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Στον πάγκο της Νόριτς, στην εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Σουόνσι.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Ακόμα ένα 90λεπτο, στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του (2-1) από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Τζένοα, αντικαταστάθηκε στο 68' λόγω τραυματισμού.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Ψηφίστηκε ως ο κορυφαίος αριστερός μπακ της 20ης αγωνιστικής στη Serie A, για την εμφάνισή του στο ματς με την Σασουόλο (1-1) . Βασικός και στην ήττα 1-0 από τη Λάτσιο για την 21η αγωνιστική, αντικαταστάθηκε στο 52'.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Ήταν στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στην Σπέτσια (ήττα με 2-1).
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Ήταν στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στη Μπολόνια (ήττα με 3-0).
Παναγιώτης Tαχτσίδης (Λέτσε, Serie B): Βασικός στο ματς με την Άσκολι (ήττα 2-1). Είδε κίτρινη κάρτα στο 17' και αντικαταστάθηκε στο 66'.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μόντσα.
Απόστολος Βέλλιος (Άσκολι, Serie B): Εκτός αποστολής.
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Ήταν στον πάγκο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκλάντμπαχ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα 5-2 από τη Λβερκούζεν.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ξανά ως βασικός, στη ήττα με 2-1 από την Ζανκτ Πάουλι.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Στον πάγκο στη νίκη (2-0) επί της Ναντ.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.
Eυθύμης Κουλούρης (Τουλούζ, Ligue 2): Eκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκιμαράες.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Μεγάλη διάκριση για τον Κρητικό επιθετικό, που αναδείχθηκε MVP Ιανουαρίου στην Eredevisie για τις καταπληκτικές εμφανίσεις του και τα 11 γκολ στο διάστημα αυτό. Αναβλήθηκε η αναμέτρηση Φένλο-Σπάρτα Ρότερνταμ για την 21η αγωνιστική, λόγω ακραίων καιρικών συνθηκών.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Αναβλήθηκε η αναμέτρηση Φένλο-Σπάρτα Ρότερνταμ για την 21η αγωνιστική, λόγω ακραίων καιρικών συνθηκών.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Αναβλήθηκε η αναμέτρηση Φένλο-Σπάρτα Ρότερνταμ για την 21η αγωνιστική, λόγω ακραίων καιρικών συνθηκών.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Αναβλήθηκε η αναμέτρηση Βίλεμ-Ντε Χααγκ για την 21η αγωνιστική, λόγω ακραίων καιρικών συνθηκών.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Τσβόλε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Έμεν. «Κιτρινίστηκε» στο 42'.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (84 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Χεράκλες.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, καθώς μετρούσε ελάχιστες μέρες στη νέα του ομάδα.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Είναι τραυματίας, με θλάση στη μέση.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Σκόραρε το πρώτο γκολ του με την Τράμπζονσπο (έδωσε τη νίκη 1-0 επί της Ντενίζλισπορ, 4/2) στη δεύτερη συμμετοχή του με τη νέα του ομάδα κι έφτασε τα 7 συνολικά στο πρωτάθλημα.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ρίζεσπορ. Είδε κίτιρνη κάρτα στο 73ο λεπτό.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Στον πάγκο.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ερζούρουμσπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο της εντός έδρας ήττας (4-1) από τη Σίβασπορ και είδε κίτρινη κάρτα στο 55'.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάγιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του απέναντι στην Κασίμπασα (1-4).
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Στον πάγκο κόντρα στην Αλάνιασπορ.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 74'.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 80'.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 83'.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Μπήκε ως αλλαγή στο 66' και σκόραρε δύο γκολ στην εκτός έδρας νίκη 3-0 επί της Δόξας Κατωκοπίοιυ.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Στον πάγκο.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός, σκόραρε στο 59ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα (2-3) από τον Εθνικό Άχνας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός, αντιαταστάθηκε στο 57' του ματς με την Καρμιώτισσα (1-1).
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της εντός έδρας νίκης επί της Μάδεργουελ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Χόρσενς.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Έμεινε στον πάγκο

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα 2-3 από τη Ριέκα.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Μπήκε ως αλλαγή στο 63' στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Όσιγιεκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Στον πάγκο στο ματς με την ΜΤΚ (νίκη 3-1).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ακαντέμικα.
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Μπήκε ως αλλαγή στο 65' στην ισοπαλία 3-3 με τη Σέπσι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος στη νίκη 1-0 επί της Κρακόβια.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας 2-1 από την Ποντμπεσκίντζιε.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Στον πάγκο.