sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Τρία γκολ σε τρεις συμμετοχές για τον Μπακασέτα με την Τράμπζονσπορ. Το 22ο γκολ του στην Eredevisie πέτυχε ο Γιακουμάκης. Πρώτη ασίστ του Γιαννούλη με τη Νόριτς.

Σημαντική παρουσία είχαν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού κατά τη διάρκεια της περασμένης εβδομάδας.

Ο Τάσος Μπακασέτας σκόραρε και στα δύο παιχνίδια που έδωσε η Τράμπζονσπορ, τόσο με την Μαλάτιασπορ όσο και με την Γκαζιαντέπ, φτάνοντας τα τρία γκολ σε τρεις συμμετοχές με τη νέα του ομάδα.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης βρήκε δίχτυα ξανά, φτάνοντας τα 22 γκολ στην Eredevisie με τη Φένλο, στο ματς κόντρα στην Ουτρέχτη στο οποίο η ολανδική ομάδα είχε τρεις ελληνικές παρουσίες στην ενδεκάδα, αφού ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα και οι Τάσος και Χρήστος Δώνης.

Εξαιρετική παρουσία είχε ο Δημήτρης Γιαννούλης στον αγώνα της Νόριτς κόντρα στην Στόουκ, δίνοντας και την πρώτη του ασίστ με τα «καναρίνια».

Διαβάστε ακόμη τις συνεντεύξεις που έδωσαν οι Παντελής Χατζηδιάκος της Άλκμααρ και Στέφανος Καπίνο της Σαντχάουζεν στο bwinsport-fm.gr., αλλά και ο Τάσος Δώνης στον bwinΣΠΟΡFM 94,6.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (8-14/2):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Στον πάγκο στην ήττα από τη Λέστερ (3-1).
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά), έδωσε την πρώτη του ασίστ με τη Νόριτς στη νίκη με 4-1 επί της Στόουκ Σίτι.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Ακόμα ένα 90λεπτο, στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας του (1-0) από τη Σεβίλλη.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε κόντρα στη Γιοβέντους (νίκη με 1-0).
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Αταλάντα. Είδε κίτρινη κάρτα στο 69'.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Ήταν στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στην Κροτόνε (νίκη με 2-1).
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Η Πάρμα αγωνίζεται σήμερα (15/2) με την Κροτόνε.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Στον πάγκο στον αγώνα με την ΣΠΑΛ (1-1).
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Ήταν στον πάγκο στην ήττα από τη Ρετζιάνα (1-0).
Ηλίας Κουτσουπιάς (Βίρτους Εντέλα, Serie B): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (2-3) από την Φροζινόνε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Μπήκε ως αλλαγή στο 82' στο ματς με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (ήττα 2-0).
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Χέρτα Βερολίνου. Είδε κίτρινη κάρτα στο 7ο λεπτό.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ξανά ως βασικός, στη ήττα με 3-2 από την Καρλσρούη. Διαβάστε τη συνέντευξη που παραχώρησε στο bwinσπορFM.gr.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Στον πάγκο στην ισοπαλία (0-0) με την Μπρεστ.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μοϊρένσε.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Σκόραρε το 22ο γκολ του στο πρωτάθλημα στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Ουτρέχτη.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (75 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Ουτρέχτη.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Βασικός (67 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Ουτρέχτη, στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα. Διαβάστε όσα είπε στη συνέντευξη που παραχώρησε στον bwinΣΠΟΡ FM 94.6.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (5-0) από τη Φέγενορντ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Έμεν.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Χέρενφεν. «Κιτρινίστηκε» στο 68'. Διαβάστε τη συνέντευξη που παραχώρησε στο bwinσπορFM.gr.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Είναι τραυματίας, με θλάση στη μέση.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Σκόραρε και στα δύο ματς της ομάδας του την προηγούμενη εβδομάδα, φτάνοντας τα τρία γκολ σε τρεις εμφανίσεις με τη φανέλα της Τράμπζονσπορ. Την Δευτέρα (8/2) στη νίκη επί της Μαλάτιασπορ (0-2) και το Σάββατο (13/2) στη νίκη επί της Γκαζιαντέπ (1-0).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Χατάισπορ (0-0).
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (69 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Χατάισπορ (0-0).
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία με την Άνκαραγκουτσου (0-0).
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Καϊσέρισπορ του Κολοβέτσιου (0-0).
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάγιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0)κόντρα στην Αλάνιασπορ των Τζαβέλλα και Σιώπη.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται απόψε (15/2) εκτός έδρας κόντρα στο Παραλίμνι.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται απόψε (15/2) εκτός έδρας κόντρα στο Παραλίμνι.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται απόψε (15/2) εκτός έδρας κόντρα στο Παραλίμνι.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση αγωνίζεται απόψε (15/2) εκτός έδρας κόντρα στο Παραλίμνι.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Μπήκε ως αλλαγή στο 46' στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί του Ερμή.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί του Ερμή.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Νέας Σαλαμίνας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (15/2) κόντρα στην ΑΕΛ Λεμεσού.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (15/2) κόντρα στη Δόξα Κατωκοπιάς.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Αλ Καριτιγιάθ. Είδε κίτιρνη κάρτα στο 76'.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας νίκης (1-2) επί της Σεντ Τζόστοουν.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): H Koπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα (15/2) κόντρα στη Σοντερίσκε.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): H Koπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα (15/2) κόντρα στη Σοντερίσκε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε ως αλλαγή στο 65' της εκτός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Άλταχ.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (2-4) από την Σάλτσμπουργκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βαραζντίν.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (2-3) από την Άστρα Τζιούρτζου.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βσικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος με την Πιάστ.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ αγωνίζεται σήμερα (15/2).
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ αγωνίζεται σήμερα (15/2).