sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Τα πρώτα τους γκολ με τους συλλόγους τους πέτυχαν οι Χρήστος Δώνης και Αλέξανδρος Κατράνης. Δεν βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα Γιακουμάκης και Μπακασέτας.

Δύο ποδοσφαιριστές που δεν είχαν σκοράρει μέχρι τώρα με τις ομάδες τους βρήκαν δίχτυα την εβδομάδα που μας πέρασε, από τους Έλληνες παίκτες που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού.

Ο Χρήστος Δώνης πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Φένλο, αναπληρώνοντας το διάλλειμα στα γκολ που έκανε ο συνήθης ύποπτος, Γιώργος Γιακουμάκης, για την ολλανδική ομάδα.

Σκόρερ χρίστηκε και ο Αλέξανδρος Κατράνης, ανοίγοντας το σκορ για την Χατάισπορ στη νίκη επί της Ερζούρουμσπορ.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (15-21/2):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Έβερτον.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ροδερχαμ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Ακόμη ένα 90λεπτο, στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Γρανάδα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Παραμένει τραυματίας.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Τορίνο.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Ήταν στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στη Μπολόνια (1-1).
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Πίζα.
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Ήταν στον πάγκο στην ήττα από τη Σαλερνιτάνα (0-1).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Στουτγκάρδη.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (85 λεπτά) στη νίκη επί της Κολωνίας.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ξανά ως βασικός, στη ήττα με 2-1 από την Πάντερμπορν.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Στον πάγκο κόντρα στην Φαρένσε.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα της Φένλο (1-4) από την Άλκμααρ.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Αγωνίστηκε ως βασικός (60 λεπτά) και σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Φένλο στην εντός έδρας ήττα (1-4) από την Άλκμααρ.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Ήταν στον πάγκο κόντρα στην Άλκμααρ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-6) από την Ουτρέχτη.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Χεράκλες.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Ήταν τιμωρημένος και δεν αγωνίστηκε κόντρα στη Φένλο.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 88' στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντε Χάαγκ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Ήταν στον πάγκο κόντρα στη Ντε Χάαγκ, ωστόσο την Κυριακή (21/2) πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε φιλικό απέναντι στη Μάαστριχτ, πετυχαίνοντας δύο γκολ και δίνοντας μία ασίστ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Πέρασε ως αλλαγή στο 56' της εντός έδρας ήττας (0-1) από την Γκεζτεπέ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Bασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπασακσεχίρ (0-1).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Γαλατασαράι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα στο 65'.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Στον πάγκο απέναντι στη Γαλατασαράι.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σίβασπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στη Ρίζεσπορ
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Σκόραρε το πρώτο του γκολ με την Χατάισπορ στη νίκη (3-1) επί της Ερζούρουμσπορ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 88' στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή κι αυτός στο 88' στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί του ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (0-1) από την Ομόνοια.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στον Ερμή.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): H Koπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στη Λίνγκμπι.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): H Koπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στη Λίνγκμπι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός στην ήττα (4-2) από την Σάλτσμπουργκ. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (με 1-0) από τη Ζανκτ Πέλτεν.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-3) από μτην Γκόριτσα.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής
Νίκος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Μπήκε ως αλλαγή στο 79' στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Σταντάρ Λιέγης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αγωνίζεται απόψε (22/2) κόντρα στην Βιτορούλ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Βίσλα.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 46' στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λέχια.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λέχια.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Στον πάγκο στο ματς με την Ζαλαεγκέρσεγκι (ήττα 3-0).

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη (3-4) επί της Σαντβίκεν.