sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Ο Δημήτρης Πέλκας σκόραρε το γκολ της νίκης της Φενέρμπαχτσε επί της Τράμπζονσπορ του Τάσου Μπακασέτα. Το 23ο γκολ του στην Eredevisie πέτυχε ο Γιώργος Γιακουμάκης με τη Φένλο.

Οι Δημήτρης Πέλκας και Γιώργος Γιακουμάκης ξεχώρισαν με τις εμφανίσεις τους κατά την προηγούμενη εβδομάδα, από τους Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού.

Ο Πέλκας έκρινε το ντέρμπι της Φενέρμπαχτσε με την Τράμπζονσπορ του Τάσου Μπακασέτα, πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ με σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Γιακουμάκης πέτυχε το 23ο γκολ του στο ολλανδικό πρωτάθλημα, με εκτέλεση πέναλτι απέναντι στην Φίτεσε.

Στην Ιταλία, ο Μπάμπης Λυκογιάννης είχε ασίστ στη νίκη της Κάλιαρι επί της Κροτόνε, αλλά στη συνέχεια αποβλήθηκε βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (22-28/2):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (0-2) της πρωτοπόρου της Champiosnhip επί της Γούικομ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά), στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Έιμπαρ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Παραμένει τραυματίας.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Κροτόνε. Είδε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στο 75’. Αυτή ήταν η δεύτερη αποβολή του στη φετινή Serie A.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Tαχτσίδης (Λέτσε, Serie B): Μπήκε ως αλλαγή στο 85' στην ισοπαλία (1-1) με την Πεσκάρα.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Βασικός (46 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Βενέτσια.
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Πορντενόνε.
Ηλίας Κουτσουπιάς (Βίρτους Εντέλα, Serie B): Βασικός (81 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Μπρέσια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Μπάγερν Μονάχου.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (5-1) επί της Σάλκε.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ξανά ως βασικός στη νίκη (3-0) επί της Όσναμπρικ.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) κόντρα στη Ρίο Άβε.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) κόντρα στη Ρίο Άβε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Σκόραρε το 23ο γκολ του στην Eredevisie στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από τη Φίτεσε.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από τη Φίτεσε.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) με clean sheet στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντε Χάαγκ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Φέγενορντ.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο στην ήττα (1-0) από την Χρόνινγκεν.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο στην ήττα (1-0) από την Χρόνινγκεν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Σκόραρε με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής το νικητήριο γκολ στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Τράμπζονσπορ. Αυτό ήταν το 6ο γκολ του με τη Φενέρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Bασικός (90 λεπτά) στην ήττα από τη Φενέρμπαχτσε.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Καραγκιούμριουκ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Στον πάγκο απέναντι στην Καραγκιούμριουκ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (4-1) από την Χατάισπορ. Είδε κίτρινη κάρτα στο 43'.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Βασικός (83 λεπτά) στη νίκη (4-1) επί της Ανκαραγκουτσού.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για την 1η αγωνιστική των κυπριακών playoff.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για την 1η αγωνιστική των κυπριακών playoff.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για την 1η αγωνιστική των κυπριακών playoff.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για την 1η αγωνιστική των κυπριακών playoff.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Πέρασε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό στη νίκη (0-1) επί του Oλυμπιακού Λευκωσίας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Πέρασε ως αλλαγή στο 60ο λεπτό στη νίκη (2-0) επί του Εθνικού Άχνας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίζεται σήμερα (1/3) απέναντι στην Ανόρθωση.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (1/3) κόντρα στην Καρμιώτισσα.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Αλ Σαϊλίγια. Είδε κίτρινη κάρτα στο 82'.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (3-3) με την Ώρχους.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Στον πάγκο απέναντι στην Ώρχους.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (75 λεπτά) στη νίκη (1-0) επί της Ριντ. Είδε κίτιρνη κάρτα στο 30'.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αντμίρα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (0-0) με την Σίμπενικ.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής .
Νίκος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Μπήκε ως αλλαγή στο 91' στην εκτός έδρας νίκη (με 2-1) επί της Κορτράικ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αγωνίζεται απόψε (3/1) κόντρα στην Βολουντάρι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο απέναντι στη Σλασκ.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Λέγκια Βαρσοβίας.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Πάκσι.