sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Σκόρερ χρίστηκαν οι Τζαβέλλας, Μπακασέτας, Παυλίδης και Σιόβας με τους συλλόγους τους κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας.

Ιδιαίτερα αισθητή έκαναν την παρουσία τους οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας, με αρκετούς από αυτούς να χρίζονται σκόρερ.

Ο Δημήτρης Σιόβας πέτυχε το 2ο φετινό του γκολ στη La Liga με τη φανέλα της Ουέσκα, ισοφαρίζοντας προσωρινά τη Θέλτα, αν και η ομάδα του ηττήθηκε τελικά (4-3).

Το 8ο τέρμα του στην Eredevisie πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης, χαρίζοντας πολύτιμο βαθμό στη Βίλεμ απέναντι στην Τβέντε (1-1).

Σκόρερ χρίστηκαν στην Super Lig Τουρκίας και οι Τάσος Μπακασέτας (έφτασε ήδη τα 4 γκολ με την Τράμπζονσπορ) και Γιώργος Τζαβέλλας (έδωσε βαθμό στην Αλάνιασπορ κόντρα στην Γκεζτεπέ, 1-1).

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (1-7/3):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Στον πάγκο κόντρα στη Φούλαμ.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (3-0) επί της Λούτον.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Σκόραρε στο 14' του ματς με τη Θέλτα (εντός έδρας ήττα με 4-3). Αυτό ήταν το 2ο φετινό γκολ του.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Ήταν ο μοιραίος κόντρα στη Σασουόλο μεσοβδόμαδα και απέναντι στη Μπολόνια (7/3) έμεινε στον πάγκο (νίκη 3-1).
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στη Σαμπντόρια. Είδε κίτρινη κάρτα στο 69'.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (2-0) από την Ουντινέζε.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Tαχτσίδης (Λέτσε, Serie B): Στον πάγκο κόντρα στη Ρετζιάνα (νίκη 4-0).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Πέρασε ως αλλαγή στο 71' του αγώνα με τη Βέρντερ Βρέμης (1-1).
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (68 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Μπράουνσβάιγκ (ήττα 1-0).

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Αζαξιό για τους 32 του Κυπέλλου Γαλλίας (νίκη 3-1 και πρόκριση στους 16).
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα γωνίζεται σήμερα (8/3).
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα αγωνίζεται σήμερα (8/3).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Ήταν τραυματίας και δεν βρέθηκε στην αποστολή της Φένλο για πρώτη φορά φέτος απέναντι στη Φέγενορντ (ήττα 6-0).
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (80 λεπτά) κόντρα στη Φέγενορντ.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Σκόραρε το γκολ της ομάδας του απέναντι στην Τβέντε (1-1) και της χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Ουτρέχτη (ήττα 2-1).
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Φίτεσε (ήττα 2-1).
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο κόντρα στην Αϊντχόφεν (ήττα 3-1).
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Πρώτη επίσημη συμμετοχή με την ομάδα του κόντρα στην Αϊντχόφεν, μπήκε ως αλλαγή στο 82ο λεπτό.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Αγωνίζεται σήμερα απέναντι στην Κόνιασπορ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Σκόραρε για 4η φορά σε 7 εμφανίσεις απέναντι στην Κασίμπασα (νίκη 2-1).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Σκόραρε στην ισοπαλία (1-1) με την Γκεζτέπε, κάνοντας το 1-1 και δίνοντας βαθμό στην ομάδα του.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) με την Γκεζτέπε.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη επί της Χατάγιασπορ (3-1).
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Καραγκιουμρουκ (νίκη 1-0).
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Μπήκε ως αλλαγή στο 63' κόντρα στην Καϊσέρισπορ (ήττα 3-1).

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 82' στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Στον πάγκο στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Μπήκε ως αλλαγή στο 80' στην ισοπαλία (0-0) με την Ανόρθωση.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (59 λεπτά) στην ισοπαλία με την Πάφο (1-1).

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Αγωνίζεται σήμερα (8/3) με την Αλ Γκαράφα.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο απέναντι στη Νταντί Γιουνάιτεντ (0-0).

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (2-1) από τη Μπρόντμπι.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (88 λεπτά) απέναντι στην Αούστρια Βιέννης (0-0).
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (84 λεπτά) κόντρα στην Στουρμ Γκρατς (1-1).

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Σλάβεν (0-0). Είδε κίτρινη κάρτα στο 82'.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αγωνίζεται απόψε (8/3) κόντρα στην Πιτέστι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο απέναντι στην Λεχ Πόζναν (ήττα 1-0).
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Βίσλα (0-0).
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 68' απέναντι στην Βίσλα.