sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Ο Ταξιάρχης Φούντας σημείωσε χατ-τρικ με τη φανέλα της Ραπίντ Βιέννης, επιστρέφοντας στο σκοράρισμα με εντυπωσιακό τρόπο.

Εντυπωσιακή επιστροφή στα γκολ για τον Ταξιάρχη Φούντα με τη φανέλα της Ραπίντ Βιέννης. Ο Έλληνας επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στο εμφατικό 8-1 επί της Βολφσμπέργκερ και ξεχώρισε με την επίδοσή του, μεταξύ των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού.

Ο 25χρονος έφτασε τα 7 γκολ (έχει και 4 ασίστ) σε 15 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο είχε να σκοράρει από τις 4 Οκτωβρίου. Συνολικά στη σεζόν έχει πλέον 12 τέρματα σε 22 συμμετοχές.

Δείτε το χατ-τρικ του Φούντα.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (29/3 - 4/4):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Στον πάγκο στο ματς με την Άρσεναλ.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): H Nόριτς παίζει αύριο (6/4) με την Χάντερσφιλντ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός κόντρα στην Λεβάντε (εκτός έδρας νίκη 2-0). Έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 43'.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Κροτόνε (νίκη 4-3).
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (61 λεπτά) κόντρα στην Βερόνα (εντός έδρας ήττα 2-0).
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Στον πάγκο κόντρα στη Ρόμα.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Στον πάγκο κόντρα στη Μπενεβέντο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (1-0) επί της Βέρντερ Βρέμης.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Βασικός (90 λεπτά) με clean sheet κόντρα στη Βιρτσμπούργκερ (νίκη 1-0).

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Στον πάγκο κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα παίζει απόψε (5/4) με τη Μαρίτιμο.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα παίζει απόψε (5/4) με τη Μαρίτιμο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Χρόνινγκεν (εντός έδρας ήττα 1-0).
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Στον πάγκο κόντρα στη Χρόνινγκεν.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Άλκμααρ (εντός έδρας ήττα 1-0).
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Έμεν (ήττα 3-1).
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο κόντρα στη Φέγενορντ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο κόντρα στη Φέγενορντ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Η Φενέρμπαχτσε παίζει σήμερα (5/4) με τη Ντενίζλισπορ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Σίβασπορ (ισοπαλία 0-0).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Δεν αγωνίστηκε λόγω καρτών.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (86 λεπτά) κόντρα στη Γκέντσλερμπιρλιγκί (εντός έδρας ήττα 2-1). Είδε κίτρινη κάρτα.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Γκεζτεπέ (ισοπαλία 1-1).
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Αντάλιασπορ (νίκη 1-0).
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Δεν αγωνίστηκε λόγω καρτών.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Αλ Γουακρά (ισοπαλία 0-0).

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο κόντρα στη Φόλκερκ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα κόντρα στη Ράντερς.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα κόντρα στη Ράντερς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Πέτυχε χατ-τρικ στην εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη 8-1 της Ραπίντ Βιέννης επί της Βολφσμπέργκερ.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Χάιντουκ του Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος σκόραρε (ήττα 2-0).
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Παραμένει τραυματίας.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Eκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα 2-1 από την Ακαντέμικα. Είδε κίτρινη κάρτα.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (63 λεπτά) στην ήττα 4-2 από τη Λέγκια Βαρσοβίας. Είδε κίτρινη κάρτα.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Eκτός αποστολής.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στο φιλικό με την Βάρναμο (3-3).

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση παίζει σήμερα (5/4) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση παίζει σήμερα (5/4) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση παίζει σήμερα (5/4) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση παίζει σήμερα (5/4) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Η Ομόνοια παίζει σήμερα (5/4) με τον Απόλλωνα Λεμεσού.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Η Ομόνοια παίζει σήμερα (5/4) με τον Απόλλωνα Λεμεσού.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Πέρασε ως αλλαγή στο 46' κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (νίκη 2-1).