sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Σκόραρε νικητήρια γκολάρα ο Δημήτρης Πέλκας με τη Φενέρμπαχτσε, ενώ η Νόριτς του Δημήτρη Γιαννούλη ανέβηκε μαθηματικά στην Premier League.

Ο Δημήτρης Πέλκας σκόραρε με τη Φενέρμπαχτσε ένα πολύ όμορφο γκολ και ξεχώρισε μεταξύ των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού.

Ο 27χρονος έβαλε το έκτο τέρμα του στο τουρκικό πρωτάθλημα και οδήγησε τη Φενέρ στη νίκη επί της Μπασάκσεχιρ.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης θα αγωνίζεται του χρόνου στην Premier League, καθώς η Νόριτς εξασφάλισε την άνοδο και μαθηματικά, γεγονός που σήμανε και την αυτόματη ενεργοποίηση της οψιόν αγοράς από τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, στο «εορταστικό» ματς απέναντι στην Μπόρνμουθ, ο Έλληνας μπακ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις στο 17ο λεπτό για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

Στη Σλοβακία, σκόρερ χρίστηκε ο Κυριάκος Σαββίδης, πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και του Πανιωνίου, με την Σπαρτάκ Τρνάβα.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (12-18/4):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Η Λίβερπουλ παίζει απόψε (19/4) με τη Λιντς.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Η Νόριτς ανέβηκε μαθηματικά στην Premier League, αλλά ο Έλληνας μπακ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μόλις στο 17ο λεπτό του ματς με τη Μπόρνμουθ (εντός έδρας ήττα 3-1) για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Στον πάγκο κόντρα στην Αλαβές (ήττα 1-0).

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Ίντερ (ισοπαλία 1-1). Είδε κίτρινη κάρτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για διένεξη με τον Χακίμι.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Μπήκε ως αλλαγή στο 58ο λεπτό κόντρα στην Πάρμα (νίκη 4-3).
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Μπήκε ως αλλαγή στο 46’ του αγώνα κόντρα στη Φιορεντίνα (νίκη 3-1).
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Μπήκε ως αλλαγή στο 85ο λεπτό κόντρα στη Λεβερκούζεν (ήττα 3-0).
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου (ήττα 2-1). Είδε κίτρινη κάρτα στο 90’+2’.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Στον πάγκο κόντρα στη Μονπελιέ.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Στον πάγκο κόντρα στην Ζιλ Βιθέντε.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Δεν διεξήχθη η αγωνιστική της Eredevisie λόγω του τελικού Κυπέλλου.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (90 λεπτά), πέτυχε με πανέμορφο σουτ στο 57ο λεπτό το νικητήριο γκολ της Φενέρ στο 2-1 επί της Μπασακσεχίρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Χατάισπορ (ισοπαλία 1-1).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Μαλάτιασπορ (ήττα 1-0).
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Μαλάτιασπορ (ήττα 1-0).
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Κόνιασπορ (ισοπαλία 0-0).
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Μπεσίκτας (ισοπαλία 2-2).
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Τράμπζονσπορ (ισοπαλία 1-1).

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο κόντρα στην Ρέιντζερς για το Κύπελλο (ήττα 2-0 και αποκλεισμός).

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (58 λεπτά) κόντρα στη Στουρμ Γκρατς (ισοπαλία 0-0).
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (71 λεπτά) κόντρα στην Βολφσμπέργκερ (ήττα 2-0).

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Ριέκα (ήττα 3-0).
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Μπήκε ως αλλαγή στο 55ο λεπτό κόντρα στην Όσιγιεκ (ήττα 1-0). Είδε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Ζσόρι (νίκη 3-0).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Πιτέστι (0-0).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Κυριάκος Σαββίδης (Σπαρτάκ Τρνάβα): Σκόραρε πολύ ωραίο γκολ κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας (νίκη 2-1).

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Ποντμπεσκίντζιε (νίκη 2-0). Είδε κίτρινη κάρτα στο 38.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Στον πάγκο.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ παίζει σήμερα με την ΑΙΚ Στοκχόλμης.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Ομόνοια (ήττα 2-0).
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 66’ κόντρα στην Ομόνοια (ήττα 2-0).
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 70’ κόντρα στην Ομόνοια (ήττα 2-0).
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Στον πάγκο.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Μπήκε ως αλλαγή στο 89’ κόντρα στην Ανόρθωση (νίκη 2-0).
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Μπήκε ως αλλαγή στο 46' κόντρα στον Ερμή (ήττα 2-0).