Ειδήσεις

Η τύχη τη θέλει και χωρίς Μπελινέλι

Παρότι έπαιξε χωρίς τον Μπελινέλι και καρδιοχτύπησε, η Ιταλία έκανε το 5/5 στο Ευρωμπάσκετ νικώντας 82-79 τη Σουηδία. Άστοχο τρίποντο στην εκπνοή ο Γερέμπκο.

Με το απόλυτο ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ η Ιταλία, καθώς επικράτησε και της Σουηδίας με 82-79, με τον Σιμόνε Πιανιτζάνι να ξεκουράζει τον Μάρκο Μπελινέλι και να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής.

Οι «ατζούρι» ξεκίνησαν με φόρα από τα τέσσερα πρώτα ματς και προηγήθηκαν με 30-20, όμως το δίδυμο Τέιλορ και Γερέμπκο όχι απλώς κράτησε τη Σουηδία μέσα στο ματς, αλλά την οδήγησε στη διεκδίκηση της νίκης. Με οδηγούς τους δύο ΝΒΑερ έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (43-48) και προηγήθηκε με επτά (56-63) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι Ιταλοί σοβαρεύτηκαν, κράτησαν τους αντιπάλους τους άποντους για έξι αγωνιστικά λεπτά και με ένα 14-0 σερί πήραν τα ηνία της αναμέτρησης (70-64). Οι παίκτες του Μπραντ Ντιν αντέδρασαν και ισοφάρισαν, 74-74, με γκολ-φάουλ του Γερέμπκο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το ματς έγινε θρίλερ και κρίθηκε στο φινάλε. Ο Αραντόρι με 1/2 βολές έκανε το 82-79, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Γερέμπκο αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 27-20, 43-48, 63-63, 82-79

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 16, Τζεντίλε 19, Ροσέλι 3, Βιτάλι 7, Ποέτα, Μέλι 11, Κουζίν 7, Ντατόμε 7, Τσιντσιαρίνι 12.

Σουηδία (Ντιν): Χάκανσον 5, Σκιόλντεμπραντ 2, Κίελμπομ 6, Γκάντεφορς 2, Μασάμπα 6, Γκραντ 3, Γερέμπκο 21, Μασάμπα, Ρας, Τέιλορ 28, Γκάντεφορς 6.