Κόμπι: Όταν ο «Black Mamba»… δάγκωνε τις αντίπαλες άμυνες

Το www.sportfm.gr θυμάται τις καλύτερες επιθετικές επιδόσεις του Κόμπι Μπράιαντ απέναντι στις 29 ομάδες που αντιμετώπισε ως παίκτης των Λέικερς.

«Αγαπητό μπάσκετ σε ερωτεύτηκα. Η αγάπη που ένιωσα για σένα ήταν τόσο μεγάλη, που στα έδωσα όλα. Από το μυαλό και το κορμί μου, μέχρι το πνεύμα και την ψυχή μου…».

Με αυτές τις λέξεις, αλλά και ακόμη περισσότερες, ο θρυλικός Κόμπι Μπράιαντ περιέγραφε στο γράμμα του μέσω του «theplayerstribune.com» την αγάπη και τη μεγάλη σημασία που είχε το μπάσκετ στη ζωή του.

Όπως λέει ο «Black Mamba», αγάπησε και ερωτεύτηκε το μπάσκετ και τα πεπραγμένα του στο παρκέ για μία 20ετία το επιβεβαιώνουν απόλυτα. Στις 26 Ιανουαρίου του 2020 ο Κόμπι Μπράιαντ, μαζί με τη 13χρονη κόρη του Τζιάνα και άλλα επτά άτομα, έχασαν τη ζωή τους όταν το ελικόπτερο που επέβαιναν, συνετρίβη, στο Καλαμπάσας της Καλιφόρνια. Ο σπουδαίος Κόμπι ήταν 41 ετών και το 2016 είχε πει το «αντίο» στην ενεργό δράση. Με τον… δικό του τρόπο βεβαίως και όπως άρμοζε σε έναν αστέρα, αλλά και παράλληλα έναν παθιασμένο με την «πορτοκαλί Θεά».

Η υπέρλαμπρη καριέρα του Κόμπι Μπράιαντ κράτησε 20 χρόνια. Από το 1996 μέχρι το 2016. Και όλα αυτά τα χρόνια, φορώντας μία και μοναδική φανέλα. Αυτή των αγαπημένων του Λέικερς. Ήταν «πιστός στρατιώτης» της ομάδας του Λος Άντζελες, για λογαριασμό της οποίας σημείωσε 33.643 πόντους και την οδήγησε και πανηγύρισε μαζί της την κατάκτηση πέντε πρωταθλημάτων. Καθ’ όλη την σπουδαία πορεία του είχε πάμπολλες μεγάλες βραδιές, αφού ήταν μία από τις μεγαλύτερες «καλαθομηχανές» που πάτησαν παρκέ, στην ιστορία του αθλήματος, όχι μόνο του ΝΒΑ.

Ορισμένες βραδιές ο «Black Mamba» απλά ήταν ασταμάτητος και το σίγουρο είναι πως αποτελούσε έναν τεράστιο «πονοκέφαλο» για τις αντίπαλες άμυνες. Ως ελάχιστο φόρο τιμής στον θρυλικό Κόμπι Μπράιαντ, το www.sportfm.gr θυμάται τις πιο παραγωγικές του επιδόσεις απέναντι σε καθεμία από τις 29 ομάδες του ΝΒΑ που αντιμετώπισε. Φυσικά, το μεγαλύτερο στατιστικό επίτευγμα του Κόμπι στη συγκεκριμένη κατηγορία δεν μπορεί να είναι άλλο από τους 81 πόντους που είχε πετύχει απέναντι στους Ράπτορς, στις 22/1/2006.

Επίδοση που είναι η δεύτερη καλύτερη στην ιστορία του «μαγικού κόσμου», μετά φυσικά από τους 100 πόντους που είχε σημειώσει ο άλλος μεγάλος θρύλος, Γουίλτ Τσάμπερλεϊν, στις 2/3/1962 σε ένα ματς των τότε Φιλαδέλφεια Γουόριορς απέναντι στους Νιου Γιορκ Νικς.

Ντιτρόιτ Πίστονς: 40 πόντοι

Ημερομηνία: 17/11/2009

Η άμυνα του Ντιτρόιτ ήταν εκείνη που… δυσκόλεψε τον Κόμπι λίγο παραπάνω, σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες. Εκεί, κατάφερε να βάλει 40 πόντους, με 17/29 σουτ και 5/5 βολές, για τη νίκη με σκορ 106-93 των Λέικερς επί των Πίστονς.

Μιλγουόκι Μπακς: 43 πόντοι

Ημερομηνία: 24/3/2006

Σε εκείνο το ματς οι Λέικερς νίκησαν 101-96 τους Μπακς, με τον Κόμπι να είχε 43 πόντους, με 12/26 σουτ και 14/14 ελεύθερες βολές.

Λος Άντζελες Κλίπερς: 50 πόντοι

Ημερομηνία: 7/1/2006

Στο ντέρμπι της πόλης, ο Κόμπι έβαλε την… υπογραφή του στη νίκη των Λέικερς επί των Κλίπερς με σκορ 112-109. Ο «Black Mamba» είχε βάλει 50 πόντους, με 17/41 σουτ και 9/10 βολές, ενώ έβαλε και καθοριστικό καλάθι στα 12’’ πριν τη λήξη.

Γιούτα Τζαζ: 60 πόντοι

Ημερομηνία: 13/4/2016

Το τελευταίο παιχνίδι στην τεράστια καριέρα του, ο Κόμπι αποχαιρέτησε τα παρκέ με τον δικό του τρόπο. Σταμάτησε στους 60 πόντους κόντρα στους Τζαζ, εκ των οποίων οι 23π. στην τελευταία περίοδο. Μέτρησε 22/50 σουτ και 10/12 βολές και στο τέλος έριξε τον επίλογό του με την ιστορική ατάκα: «Mamba Out».

Ντένβερ Νάγκετς: 51 πόντοι

Ημερομηνία: 12/2/2003

Σε μία τρομερή βραδιά του, ο Κόμπι άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη των Λέικερς επί των Νάγκετς, με 113-102, έχοντας 51 πόντους. Μάλιστα, η επίδοση αυτή… ζαλίζει εάν αναλογιστεί κάποιος πως ο «Black Mamba» είχε αγωνιστεί μόλις στις τρεις περιόδους ή καλύτερα για 31 λεπτά! Είχε 15/28 σουτ και 18/20 βολές.

Τορόντο Ράπτορς: 81 πόντοι

Ημερομηνία: 22/1/2006

Οι Λέικερς νίκησαν άνετα 122-104 τους Ράπτορς, αλλά ο Κόμπι είχε ακόμη έναν λόγο για τον οποίο μπήκε στο «Πάνθεον» του μπάσκετ. Φυσικά, γιατί σημείωσε 81 πόντους με 28/46 σουτ και 18/20 βολές. Συγκεκριμένα, τη δεύτερη καλύτερη επίδοση σε ένα ματς από παίκτη στην ιστορία του ΝΒΑ.

Μαϊάμι Χιτ: 42 πόντοι

Ημερομηνία: 25/12/2004

Στο ματς αυτό οι Λέικερς ηττήθηκαν στην παράταση από τους Χιτ με σκορ 104-102. Ο Κόμπι από την πλευρά του έκανε ό,τι μπορούσε για να την αποτρέψει με 42 πόντους, έχοντας 12/30 σουτ και 13/13 βολές. Ωστόσο, είχε αστοχήσει και σε τρίποντο στην εκπνοή…

Μπόστον Σέλτικς: 43 πόντοι

Ημερομηνία: 31/1/2007

Στο ντέρμπι των «αιωνίων» του ΝΒΑ, ο Κόμπι ήταν ηγετικός για τους Λέικερς και τους έσπρωξε στη νίκη (111-98) επί των Σέλτικς, μέσα στη Βοστώνη. Στο συγκεκριμένο ματς, ο «Black Mamba» είχε 43 πόντους, με 13/25 σουτ και 10/13 βολές.

Χιούστον Ρόκετς: 53 πόντοι

Ημερομηνία: 15/12/2006

Ύστερα από δύο παρατάσεις, οι Λέικερς νίκησαν 112-101 τους Ρόκετς, με τον Κόμπι να είχε 53 πόντους, με 17/38 σουτ και 14/16 βολές. Επίσης, ο «Black Mamba» είχε φτάσει και κοντά στο τριπλ-νταμπλ, έχοντας ακόμη 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ντάλας Μάβερικς: 62 πόντοι

Ημερομηνία: 20/12/2005

Οι 81 πόντοι απέναντι στους Ράπτορς ήρθαν λίγο καιρό μετά από αυτό το παιχνίδι με τους Μάβερικς, αλλά στο συγκεκριμένο έγινε κάτι πολύ σπάνιο. Ο Κόμπι τελείωσε εκείνο το ματς με 62 πόντους (18/31 σουτ και 22/25), τους οποίους πέτυχε σε τρία δεκάλεπτα! Ωστόσο, το… σοκαριστικό ήταν πως στο τέλος της τρίτης περιόδου ο «Black Mamba» είχε 62 πόντους και όλη η ομάδα του Ντάλας 61! Το σκορ τότε είχε διαμορφωθεί στο 95-61, με τους Λέικερς να παίρνουν την ευρεία νίκη με το τελικό 112-90.

Φιλαδέλφεια Σίξερς: 48 πόντοι

Ημερομηνία: 6/1/2006

Οι Λέικερς είχαν πάρει μία εύκολη νίκη με σκορ 119-93 κόντρα στους Σίξερς, με τον Κόμπι όχι απλώς να ήταν κορυφαίος, αλλά να βγαίνει και νικητής στη… μονομαχία με τον Άλεν Άιβερσον. Είχε 48 πόντους, με 19/29 σουτ και 3/4 βολές.

Ιντιάνα Πέισερς: 45 πόντοι

Ημερομηνία: 9/1/2006

Οι Λέικερς νίκησαν 96-90 τους Πέισερς, με τον Κόμπι να είχε 45 πόντους, με 14/32 σουτ και 15/21 βολές.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ/Σιάτλ Σούπερσονικς: 48 πόντοι

Ημερομηνία: 14/1/2008

Στο τελευταίο έτος πριν τη μετακόμιση στην Οκλαχόμα και μετονομασία τους σε Θάντερ, ο Κόμπι φρόντισε να… φιλοδωρήσει τους Σούπερσονικς με 48 πόντους και να πετύχει και το νικητήριο καλάθι. Οι Λέικερς πήραν τη νίκη στην παράταση με σκορ 123-121 με τον «Black Mamba» να είχε 21/44 σουτ και 4/7 βολές και τον 19χρονο τότε ρούκι Κέβιν Ντουράντ, να τον παρακολουθεί να… μεγαλουργεί, από την καλύτερη θέση του γηπέδου.

Μέμφις Γκρίζλις: 60 πόντοι

Ημερομηνία: 22/3/2007

Οι Λέικερς είχαν δύσκολο έργο στο Μέμφις στο συγκεκριμένο ματς, αλλά κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη (121-119). Ο Κόμπι είχε 60 πόντους, με 20/37 σουτ και 17/18 βολές. Μάλιστα, οι 36π. του σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος.

Σαν Αντόνιο Σπερς: 45 πόντοι

Ημερομηνία: 19/5/2001

Στα 22 του, ο Κόμπι έμελλε να κάνει το πιο παραγωγικό του παιχνίδι απέναντι στους Σπερς. Μάλιστα, ήταν και σημαντικό ματς, αφού επρόκειτο για τον πρώτο τελικό της Δύσης. Οι Λέικερς νίκησαν 104-90, με τον «Black Mamba» να είχε 45 πόντους, με 19/35 σουτ, 6/8 βολές, αλλά και 19 ριμπάουντ!

Φίνιξ Σανς: 51 πόντοι

Ημερομηνία: 7/4/2006

Ο Κόμπι πέτυχε παραπάνω από τους μισούς πόντους των Λέικερς, καθώς σταμάτησε στους 51π., με 19/33 σουτ και /10 βολές, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα τους από τους Σανς με σκορ 107-96.

Ορλάντο Μάτζικ: 41 πόντοι

Ημερομηνία: 20/12/2008

Στο πιο παραγωγικό παιχνίδι της καριέρας του απέναντι στους Μάτζικ, ο Κόμπι δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στους Λέικερς, οι οποίοι ηττήθηκαν 106-103. Είχε σταματήσει στους 41 πόντους, με 14/31 σουτ και 11/11 βολές. Επίσης, είχε αστοχήσει σε τρίποντο στην εκπνοή, για να στείλει το ματς στην παράταση.

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: 65 πόντοι

Ημερομηνία: 16/3/2007

Σε εκείνο το παιχνίδι ο Κόμπι τα είχε κάνει σχεδόν… όλα. Δεν ήταν μόνο οι 65 πόντοι, με 23/39 σουτ και 11/12 βολές. Οι Λέικερς νίκησαν 116-111 στην παράταση τους Μπλέιζερς, με τον «Black Mamba» να είχε 24 πόντους, μόνο στην τέταρτη περίοδο και το τρίποντο στα 17’’ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Νιου Ορλίνς Χόρνετς/Πέλικανς: 50 πόντοι

Ημερομηνία: 23/3/2007

Οι Χόρνετς είχαν τότε την έδρα τους στη Νέα Ορλεάνη, προτού γίνουν Πέλικανς. Ο Κόμπι είχε φροντίσει να βάλει και εκεί μία… 50άρα, με 16/29 σουτ και 16/16 βολές, στη νίκη των Λέικερς με σκορ 111-105.

Νιου Τζέρσεϊ/Μπρούκλιν Νετς: 46 πόντοι

Ημερομηνία: 27/11/2005

Στο… χουνέρι των Νετς στους Λέικερς, ο Κόμπι είχε 46 πόντους με 14/36 σουτ και 14/16, αλλά η τότε ομάδα του Νιου Τζέρσεϊ είχε πάρει τη νίκη στην παράταση με σκορ 102-96, μέσα στο Λος Άντζελες.

Σακραμέντο Κινγκς: 51 πόντοι

Ημερομηνία: 19/1/2006

Οι Λέικερς ηττήθηκαν στην παράταση 118-109 από τους Κινγκς, αλλά ο Κόμπι έκανε ό,τι μπορούσε, έχοντας 51 πόντους, με 17/35 σουτ και 13/13 βολές.

Σικάγο Μπουλς: 43 πόντοι

Ημερομηνία: 20/11/2005

Το πιο παραγωγικό βράδυ του Κόμπι απέναντι στους Μπουλς έμελλε να συνοδεύονταν με ήττα των Λέικερς με σκορ 96-93. Ο «Black Mamba» σε εκείνο το ματς είχε 43 πόντους, με 17/34 σουτ και 8/12 βολές.

Σάρλοτ Μπόμπκατς/Χόρνετς: 58 πόντοι

Ημερομηνία: 29/12/2006

Για μερικά χρόνια, η ομάδα της Σάρλοτ ονομαζόταν Μπόμπκατς. Ωστόσο, σε εκείνο το ματς οι Λέικερς είχαν πέσει θύμα έκπληξης, γνωρίζοντας την ήττα 133-124 στην τρίτη παράταση. Ο Κόμπι είχε αγωνιστεί για 55 λεπτά, έχοντας 58 πόντους με 22/45 σουτ και 10/12 βολές.

Μινεσότα Τίμπεργουλβς: 50 πόντοι

Ημερομηνία: 18/3/2007

Άλλη μία τρομερή παράσταση του Κόμπι, αφού «νίκησε» και τον Κέβιν Γκαρνέτ και οδήγησε τους Λέικερς στην επικράτηση με σκορ 109-102 επί των Τίμπεργουλβς. Εκείνος, μέτρησε 50 πόντους, με 17/35 σουτ και 12/14 βολές.

Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: 55 πόντοι

Ημερομηνία: 28/3/2003

Τι να πρωτοπεί κανείς γι’ αυτό το ματς… Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, οι Λέικερς νίκησαν 108-94 τους Ουίζαρντς, αλλά ήταν και η τελευταία «μονομαχία» του Κόμπι κόντρα στον θρυλικό, Μάικλ Τζόρνταν. Ο «Black Mamba» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 55 πόντους, με 15/29 σουτ (9/13τρ.) και 16/18 βολές. Ο MJ από την άλλη είχε 23π.

Ατλάντα Χοκς: 41 πόντοι

Ημερομηνία: 1/11/2009

Μία εύκολη αποστολή για τους Λέικερς, οι οποίοι νίκησαν 118-110 τους Χοκς και τον Κόμπι να είχε 41 πόντους, με 15/29 σουτ και 10/11 βολές.

Κλίβελαντ Καβαλίερς: 47 πόντοι

Ημερομηνία: 30/1/2001

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ο Κόμπι έπρεπε να κάνει… διπλοβάρδια, καθώς απουσίαζε για τους Λέικερς ο Σακίλ Ο’ Νιλ. Ωστόσο, έβαλε 47 πόντους, με 12/26 σουτ και 23/26 βολές και βοήθησε την ομάδα του Λος Άντζελες να νικήσει 102-96 τους Καβαλίερς.

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 51 πόντοι

Ημερομηνία: 6/12/2000

Εδώ μπορούμε να μιλήσουμε για ματς… έπος! Λέικερς και Γουόριορς πρόσφεραν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του ΝΒΑ, με την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ να παίρνει τη νίκη στην παράταση με σκορ 125-122. Ο Κόμπι είχε 51 πόντους με 18/35 σουτ και 13/13, αλλά συνάντησε και αντίπαλο… δέος, το οποίο ήταν ο Αντόν Τζέιμισον που είχε από την άλλη 51 πόντους και εκείνος!

Νιου Γιορκ Νικς: 61 πόντοι

Ημερομηνία: 2/2/2009

Όταν έκανε το «θαύμα» στη… Μέκκα του μπάσκετ. Το «Madison Square Garden» είναι ένας από τους… ναούς του μπάσκετ και ο Κόμπι Μπράιαντ δεν γινόταν να μην αφήσει το στίγμα του εκεί. Στη νίκη των Λέικερς επί των Νικς με σκορ 126-117 ο «Black Mamba» σταμάτησε στους 61 πόντους, με 19/31 σουτ και 20/20 βολές, που είναι οι περισσότεροι που είχε πετύχει ποτέ αντίπαλος σε εκείνο το γήπεδο. Λίγα χρόνια αργότερα, ισοφάρισε τη συγκεκριμένη επίδοση ο Τζέιμς Χάρντεν με τους Ρόκετς.