Γενικά

Κούπα με επική ανατροπή (video)

Η Κλαμπ Αμέρικα κατέκτησε το πρωτάθλημα του Μεξικού στα πέναλτι με μεγάλη ανατροπή στο φινάλε και 4-2 στα πέναλτι απέναντι στην Κρουζ Αζούλ.

Με επικό τρόπο κατέκτησε το πρωτάθλημα Κλαουσούρα στο Μεξικό η Κλαμπ Αμέρικα.

Έχοντας ηττηθεί με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, βρέθηκε στο 14’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μολίνα και στο 20’ να χάνει με 1-0 από γκολ του Γκουτιέρες. Όλα έδειχναν πως ο τίτλος ήταν στα χέρια των φιλοξενουμένων, αλλά στο 89’ ο Μοσκέρα με κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάστρο με αυτογκόλ έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί το 2-1 παρέμεινε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν 4-2 έχοντας απόλυτη ευστοχία από την άσπρη βούλα, την ώρα που Ορόθκο και Κάστρο απέτυχαν.