Ειδήσεις

Μας… υποχρέωσαν οι Κροάτες

Η Κροατία επικράτησε της Ιταλίας 76-68, προκρίθηκε μαθηματικά στα προημιτελικά και έκανε για την Εθνική υποχρεωτικό το 2/2 στα εναπομείναντα ματς του ομίλου για να περάσει στα προημιτελικά.

Δύο νίκες θα χρειαστεί η Εθνική για να περάσει στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Γιατί μετά τη νίκη της Κροατίας επί της Ιταλίας με 76-68 στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, μία δεν θα αρκεί. Εκτός κι αν αυτή έρθει επί της Κροατίας τη Δευτέρα και η Ιταλία κερδίσει την Ισπανία...

Οι Κροάτες υπερείχαν στη μάχη της εξέδρας (περίπου 4.000, διπλάσιοι από τους Ιταλούς), αλλά η ομάδα του Πιανιτζάνι ήταν αυτή που ξεκίνησε δυναμικά το ματς. Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και με οδηγό τον Ντατόμε στην επίθεση κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 (8-17). Η κυριαρχία των «ατζούρι» συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν έφτασαν σε νταμπλ σκορ (13-26). Η είσοδος του Ντρέιπερ ανέβασε την ομάδα του Ρέπεσα και παρότι ο Τόμιτς φορτώθηκε με τρία φάουλ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους πέντε με τη λήξη του ημιχρόνου (31-36).

Η αντεπίθεση της Κροατίας συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και μετά από τρία λεπτά προηγήθηκε με 41-40 με τρίποντο του Σίμον. Το κρεσέντο συνεχίστηκε και με διαδοχικούς πόντους από Μπογκντάνοβιτς και Ούκιτς η διαφορά έφτασε στους δώδεκα (57-45), με το επί μέρους σκορ της περιόδου να κλείνει στο 26-9! Η «χρβάτσκα» έφτασε και στο +15 (61-46) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η Ιταλία δεν παραδόθηκε. Μείωσε στους τέσσερις, 70-66, 2:44 πριν το τέλος κι έχασε σημαντικές ευκαιρίες να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην ανατροπή. Με διαδοχικούς πόντους από τον Σίμον

Δεκάλεπτα: 8-17, 31-36, 57-45, 76-68.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Ντρέιπερ 12, Μπογκντάνοβιτς 18, Σάριτς, Ρούντεζ 2, Ούκιτς 13, Σίμον 14, Μάρκοτα 2, Ζόριτς 7.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 10, Τζεντίλε, Ροσέλι, Μέλι 2, Μπελινέλι 9, Ντίνερ 5, Κουζίν 7, Ντατόμε 24, Τσιντσιαρίνι 9.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρίζικ (Ουκρανία), Μπισάνγκ (Γαλλία).