Ειδήσεις

Με ξέσπασμα στο τέλος οι Βόσνιοι

Τη δεύτερη της νίκη στον Β’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ πέτυχε η Βοσνία επικρατώντας για την τέταρτη αγωνιστική της ΠΓΔΜ με 62-54.

Η Βοσνία επικράτησε με ένα ξέσπασμα στο τέλος της ΠΓΔΜ με 62-54, για την τέταρτη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Οι δύο ομάδες ήτα ισόπαλες 4’35’’ πριν το φινάλε όμως οι παίκτες του Πέτροβιτς έδειξαν να το θέλουν περισσότερο, αναγκάζοντας σε ήττα τον Άντιτς και την παρέα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές Τελέτοβιτς και Τζέντοβιτς. Για του ηττημένους ξεχώρισαν ΜακΚάλεμπ και Άντιτς.

Επόμενη αντίπαλος της Βοσνίας η Λιθουανία τη Δευτέρα στις 18:45, ενώ η ΠΓΔΜ θα αντιμετωπίσει στις 15:30 τη Λετονία.

Συνεχείς εναλλαγές στο πρώτο δεκάλεπτο με την ΠΓΔΜ να προηγείται με 0-7, την Βοσνία να απαντά με 10-0 για το 10-7 και να φτάνει στο τέλος της περιόδου με ισχνό προβάδισμα, 16-15. Στη συνέχεια οι Σκοπιανοί πέρασαν μπροστά, 16-17, όμως το επιμέρους 9-3 των παικτών του Πέτροβιτς άλλαξε εκ νέου τις ισορροπίες 25-20 με τους Βόσνιους να φτάνουν και στο ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο, 29-28.

Με πρώτα βιολιά τους ΜακΚάλεμπ και Άντιτς η ΠΓΔΜ πέρασε στην επίθεση και βελτιώνοντας την άμυνά της πήρε κεφάλι στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 41-45. Η Βοσνία όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με επιμέρους 10-2 στα τελευταία 4’35’’ και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (52-52) έφτασε στη δεύτερη της νίκη στο τουρνουά με 62-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-28, 41-45, 62-54

Βοσνία (Άτσο Πέτροβιτς): Πάσαλιτς, Μάσιτς, Στιπάνοβιτς 2, Σούταλο 2, Ράιτ 3 (12 ριμπάουντ), Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 5, Κικάνοβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Τελέτοβιτς 22 ( 7 ριμπάουντ), Πέρσιτς, Τζέντοβιτς 22 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σινάνοβιτς

ΠΓΔΜ (Άλες Πίπαν): Κοστόσκι, Ιλιέφσκι 8, Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 19 (6 ριμπάουντ), Β. Στογιανόφκσι 2, Ν. Στογιανόφσκι 2, Μπρτσκοφ, Γκετσέφσκι 4, Άντιτς 17 (7 ριμπάουντ), Γκιουρόσκι, Σαμαρντζίσκι 2