Ειδήσεις

Με ψηλά το κεφάλι και... show η Φινλανδία

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης, η Φινλανδία αποχαιρέτησε το Ευρωμπάσκετ με νίκη και το 92-76 κόντρα στην Σλοβενία. Ξεκούρασε παίκτες ο Μάλκοβιτς.

Η μεν είχε αποκλειστεί, η δε είχε ήδη περάσει. Έτσι, με τον Μάλκοβιτς να ξεκουράζει τα «βαριά» χαρτιά της Σλοβενίας, η Φινλανδία βρήκε την ευκαιρία να αποχωρήσει με ψηλά το κεφάλι από το Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας των διοργανωτών 92-76.

Για τους νικητές, που είχαν πάνω από 50% στα τρίποντα (17/32), 17 πόντους είχε ο Λι, ενώ από 16 προσέθεσαν οι Κοϊβίστο και Σάλιν. Για τους ηττημένους 15 είχε ο Νάχμπαρ, ενώ χαρακτηριστικό του ροτέισον το γεγονός πως ο Γκόραν Ντράγκιτς αγωνίστηκε μόλις για πέντε λεπτά.

Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ωστόσο δια... χειρός Νάχμπαρ η Σλοβενία όχι μόνο πλησίασε, αλλά με σερί 15-2(!), προηγήθηκε με 17-11, με τον Λι να ανταποδίδει άμεσα και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 26-22 υπέρ των γηπεδούχων.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Βόρειοι όλο και έπαιρναν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Μάλκοβιτς να ξεκουράζει παίκτες, αλλά να μην... τραβούν απ’ τα μαλλιά την ευκαιρία οι «ρεζέρβες». Έτσι, η Φινλανδία έτρεξε ένα καλό σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα (37-34). Το buzzer beater του Αχόνεν στην εκπνοή, διαμόρφωσε το 42-42 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα έξι λεπτά της επανάληψης, οι Φινλανδοί πάτησαν το... γκάζι και δεν το άφησαν. Με σερί 20-3 άνοιξαν για τα καλά την διαφορά (62-45), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται και τους «φιλοξενούμενους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με +15, όντας πολύ κοντά στη νίκη (71-56).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Σλοβενία προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε αρχικά στους δέκα (73-63), αλλά κάτι η αστοχία της, κάτι το πολύ καλό επιθετικά βράδυ των αντιπάλων της, ανέβασε εκ νέου την διαφορά στους 15 (83-68). Φυσικά, δεν υπήρχε επιστροφή, με τους Φινλανδούς να παίρνουν την νίκη με 92-76 στο... κύκνειο άσμα τους στο Ευρωμπάσκετ και την Σλοβενία να έχει ξεκαθάρα το μυαλό της στα προημιτελικά της διοργάνωσης κόντρα στην Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 42-42, 71-56, 92-76

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 16, Μούρινεν, Χαφ 5, Λι 17, Σάλιν 16, Κότι 4, Κόπονεν 14, Χάανπε 9, Αχόνεν 11, Ράνικο.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς 4, Μπάλαζιτς 14, Γιοκσίμοβιτς 2, Μούριτς 6, Μπλάζιτς 3, Νάχμπαρ 15, Γκ. Ντράγκιτς 3, Ζ. Ντράγκιτς 7, Λόρμπεκ 7, Βίντμαρ 7, Μπέγκιτς 6