Κώστας Νικολακόπουλος

Για γέλια: Ο Μανούχος έκανε τον Ολυμπιακό πιο…σκληρή ομάδα του πρωταθλήματος!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος καταγράφει μέσα από το sport-fm.gr σε ποιο παιχνίδι από τα 137 του φετινού πρωταθλήματος σφυρίχτηκαν εις βάρος μίας ομάδας τα περισσότερα φάουλ.

· Μέχρι και χθες είχαν γίνει στο φετινό ελληνικό πρωτάθλημα 137 παιχνίδια. Ξέρετε ποια είναι η ομάδα που σε έναν αγώνα της έκανε τα περισσότερα φάουλ; Ο…Ολυμπιακός!!! Η πιο...σκληρή ομάδα στην Ελλάδα!!!

· Χθες στο Ηράκλειο, ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, η ομάδα με την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα, έκανε σύμφωνα με το διαιτητή Μανούχο 30 φάουλ!!! Ο δε ΟΦΗ μόλις 10!!! Σαν να μην…μάρκαραν ρε παιδί μου οι παίκτες του ΟΦΗ τους παίκτες του Ολυμπιακού! Έτσι πρέπει να πιστέψουμε, αν έχει δίκιο ο διαιτητής από την Αργολίδα και καλώς σφύριξε φάουλ 10-30!

· Σε ένα ματς στο οποίο ο ΟΦΗ είχε μισή ευκαιρία στα 90 λεπτά (το άστοχο σουτ του Στάϊκου από λίγο πλάγια θέση) κι ο Ολυμπιακός είχε το γκολ του Καμαρά και άλλες τέσσερις καθαρές ευκαιρίες: την άστοχη εξ επαφής προβολή του Μπα στο φάουλ του Τσιμίκα με τον γκολκίπερ εξουδετερωμένο, την ευκαιρία του Μασούρα που φάτσα με τον γκολκίπερ έκανε κακό κοντρόλ και μετά ζήτησε πέναλτι, την άστοχη κοντινή κεφαλιά του Γκιγιέρμε στη σέντρα του Τσιμίκα, το κοντινό πλασέ του Ελ Αραμπί που πέρασε τρεις και στο τέλος νικήθηκε από τον γκολκίπερ.

· Η μία ομάδα λοιπόν είχε πέντε ευκαιρίες για γκολ (δεν βάζω το παραλίγο αυτογκόλ του Κουτρουμπή, ούτε τα σουτ των Βαλμπουενά και Λοβέρα από καλές θέσεις στην αγκαλιά του γκολκίπερ). Και η άλλη ομάδα είχε μισή ευκαιρία για γκολ. Κι όμως η πρώτη έκανε κατά τον διαιτητή 30 φάουλ και η δεύτερη δέκα! Δηλαδή, θα ξεχάσουμε κι ό,τι ξέραμε από το ποδόσφαιρο;

· Εγώ δεν λέω για το πέναλτι στον Μασούρα. Διότι, σε ένα ριπλέϊ φαίνεται ότι τον ρίχνει ο γκολκίπερ και στο άλλο ριπλέϊ ότι ο γκολκίπερ πρώτα βρίσκει μπάλα. Είναι δύσκολη φάση, Εξάλλου, εδώ δεν δίνουν στον Ολυμπιακό τα ξεκάθαρα πέναλτι (βλέπε γκρέμισμα του Ελ Αραμπί από τον γκολκίπερ της Ξάνθης κι από τον αμυντικό του Βόλου), θα του δώσουν τα πέναλτι στις δύσκολες φάσεις;

· Όμως, δεν μπορεί ο κάθε Μανούχος να μας κάνει το άσπρο μαύρο. Δεν μπορεί ούτε να δίνει 30 φάουλ εις βάρος του Ολυμπιακού (επαναλαμβάνω ρεκόρ φάουλ στα 137 φετινά παιχνίδια του πρωταθλήματος!!!), ούτε να βγάζει κίτρινες με το έτσι θέλω σε όλους τους αμυντικούς του ολυμπιακού.

· Από πού κι ως πού ήταν κίτρινη του Τσιμίκα, επειδή έπεσε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ. Και υποχρεώνει έτσι τον αριστερό μπακ του Ολυμπιακού να παίζει με κάρτα από το 33’. Πλάκα κάνουμε τώρα;

· Από πού κι ως πού ήταν κίτρινη του Ομάρ, στο μοναδικό φάουλ που έκανε σε ολόκληρο το παιχνίδι, στην γραμμή του πλαγίου άουτ, κοντά στη σέντρα και σε εντελώς ανώδυνη φάση; Από πού κι ως πού ήταν κίτρινη στον Σεμέδο για ένα απλό φάουλ 40 μέτρα μακριά από την εστία του Σα; Πώς μέσα σε τέσσερα λεπτά, από το 64’ έως το 67’, φορτώνει ένας διαιτητής άλλους δύο αμυντικούς του Ολυμπιακού με κίτρινη, χωρίς κανένα απολύτως λόγο;

· Πώς είναι δυνατόν να δώσει ένας διαιτητής 18 φάουλ υπέρ του ΟΦΗ και εις βάρος του Ολυμπιακού στο β΄ ημίχρονο, όταν δηλαδή ο Ολυμπιακός έχει ανοίξει το σκορ από τις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου; Κοροϊδευόμαστε τώρα; 18 φάουλ σε 48 λεπτά παιχνιδιού; Δηλαδή, σε όλο το β΄ημίχρονο οι παίκτες του Ολυμπιακού μόνο φάουλ έκαναν;

· Και τέλος πάντων να που έσπασε ο διάολος το ποδάρι του κι ο «τρελο» Σεμέδο πήγε κι έκανε την ηλιθιότητα λίγο μετά το σφύριγμα της λήξης. Εάν δεν του είχε βγάλει την κίτρινη μαϊμού κατά τη διάρκεια του αγώνα, θα μπορούσε να τελειώσει το όντως γελοίο περιστατικό με μία κίτρινη κάρτα και σήμερα να μην ασχολείται κανείς. Αν όμως ένας διαιτητής παίρνει απαράδεκτες αποφάσεις στη διάρκεια του παιχνιδιού, βλέπουμε τι μπορεί να γίνει.

· Εν τέλει: άλλη μία διαιτησία για γέλια. Άλλη μία διαιτησία με χαμένο τον Ολυμπιακό, αλλά προπάντων το ξεφτιλισμένο ελληνικό ποδόσφαιρο.