Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Λύγισε» την Ιταλία και πήγε ημιτελικό η Γαλλία

Η Γαλλία έκαμψε την αντίσταση της εξαιρετικής Ιταλίας με 84-75 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία.

Στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων για πρώτη φορά μετά το 2000, όταν κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, προκρίθηκε η Γαλλία. Οι «τρικολόρ» νίκησαν δύσκολα τη μαχητική Ιταλία με 84-75 και θα αντιμετωπίσουν την Πέμπτη τη Σλοβενία, που νωρίτερα συνέτριψε τη Γερμανία με 94-70.

Ο Εβάν Φουρνιέ με 21 και ο Ρούντι Γκομπέρ με 22 πόντους ηγήθηκαν των νικητών, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νικολά Μπατούμ με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Πολύτιμη η συνεισφορά του νέου σέντερ του Ολυμπιακού, Μουσταφά Φαλ, με 7 πόντους (3/3 δίποντα, 1/1 βολή), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες σε 11:27.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο με 23, ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 23 και ο Ακίλε Πολονάρα με 15 πόντους πάλεψαν περισσότερο από την ομάδα του Μέο Σακέτι.

Η Ιταλία άρχισε πιο «ζεστά» το ματς (12-6) και με οδηγό ξανά τον Φοντέκιο προηγήθηκε και με επτά (27-20) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι «τρικολόρ» μετά το νωθρό τους ξεκίνημα όπου περίμεναν τα πάντα από Φουρνιέ και Γκομπέρ άρχισαν να παίρνουν μπρος. Ο Φαλ ήρθε από τον πάγκο δίνοντας λύσεις σε άμυνα κι επίθεση και τα δεδομένα άλλαξαν στο φινάλε του ημιχρόνου (42-43).

Με τον Μπατούμ να προστίθεται στη λίστα των διακριθέντων και παρά τις προσπάθειες του Πολονάρα η Γαλλία άρχισε να ξεμακραίνει στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας μέχρι και στο +14 (48-62). Οι «ατζούρι» πάντως δεν κατέθεσαν τα όπλα και με φοβερή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο ισοφάρισε με έμμεσο τρίποντο του Φοντέκιο (66-66). Ένα τρίποντο του Ερτέλ και δύο βολές του Γκομπέρ έσπασαν την ισορροπία (73-78) και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84