Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Πάτησε» την Αργεντινή και παίζει την πρωτιά του ομίλου με Σλοβενία η Ισπανία

Μεγάλη νίκη για την Ισπανία, που επικράτησε 81-71 της Αργεντινής με έναν μαγικό Ρούμπιο και θα παίξει την πρωτιά του ομίλου κόντρα στη Σλοβενία.

Με μαέστρο τον Ρίκι Ρούμπιο, η Ισπανία επιβλήθηκε 81-71 της Αργεντινής και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων κάνοντας το «2 στα 2».

Ο γκαρντ των Τίμπεργουλβς πέτυχε 26 πόντους με 8/13 εντός παιδιάς, κατέβασε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε συμπαραστάτες τους Γιουλ (10 πόντοι) και Πάου Γκασόλ (9 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την ομάδα του Ερνάντες πάλεψαν οι Λαπροβίτολα (27 πόντοι με 9/14 εντός παιδιάς) και Σκόλα (13 πόντοι).

Πλέον, η «ρόχα» θα παίξει την πρωτιά του ομίλου στο ματς με τη Σλοβενία, ενώ η «αλμπισελέστε» έχει μπροστά της έναν «τελικό» κόντρα στους οικοδεσπότες Ιάπωνες, αφού παραμένει δίχως νίκη έπειτα από δύο αγώνες.

Με τους Καμπάτσο και Λαπροβίτολα να εκτελούν, η Αργεντινή ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 15-6 (4’). Παρ’ όλα αυτά, οι Ισπανοί αντέδρασαν και με σερί 10-0, ανέτρεψαν την κατάσταση (16-15). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ερνάντες να έχουν προβάδισμα 5 πόντων (20-25).

Στη 2η περίοδο, η «ρόχα» κυριάρχησε απόλυτα και με εξαιρετική άμυνα «έπνιξε» τους αντιπάλους της. Με επιμέρους σκορ 20-9, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας +6 (40-34).

Με καθοδηγητή τον Ρούμπιο και άξιο συμπαραστάτη τον Πάου Γκασόλ, το συγκρότημα του Σκαριόλα ξέφυγε με +14 (61-47), ωστόσο η Αργεντινή αντέδρασε και με σερί 6-0, μείωσε στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (61-53).

Στην 4η περίοδο, οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν και διατήρησαν διψήφια διαφορά. Το τελικό 81-71 χάρισε το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στη «ρόχα» και βάζει σε περιπέτειες την «αλμπισελέστε».

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 40-34, 61-53, 81-71.