WRC

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC ο Ροβάνπερα!

O Kάλε Ροβάνπερα κατέκτησε τον τίτλο στο WRC έναν αγώνα πριν την ολοκλήρωση της σεζόν.

Πρωταθλητής στο WRC για δεύτερη σερί σεζόν έγινε ο Κάλε Ροβάνπερα. Ο 23χρονος Εσθονός με Toyota τερμάτισε δεύτερος στο Ράλι της Κεντρικής Ευρώπης, που έγινε σε Τσεχία, Αυστρία και Γερμανία, εξασφαλίζοντας τον τίτλο.

Ο Ροβάνπερα, που πέρσι έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στην ιστορία του WRC, ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πόντιουμ, πίσω από τον Τιερί Νουβίλ (Hyundai), ωστόσο με τη διαφορά από τον Έλφιν Έβανς (Toyota)-που επικράτησε στο Power Stage-στους 44 βαθμούς, πανηγύρισε το πρωτάθλημα με έναν αγώνα, αυτόν στην Ιαπωνία, να απομένει.

Παράλληλα, μπήκε στη λίστα δίπλα σε θρυλικά ονόματα όπως ο Κάρλος Σάινθ, ο Βάλερ Ρερλ και ο Μίκι Μπιαζιόν, έχοντας καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Ο Έβανς μετά από ατύχημα που είχε το Σάββατο έμεινε στους 191 βαθμούς και είναι δεύτερος, στο +7 από τον Νουβίλ.

Τρίτος στο ράλι τερμάτισε ο Εσθονός Οτ Τάνακ, οδηγώντας μια Puma για την M-Sport Ford.