Ισπανία

Primera Division: Επίθεση «φωτιά», στην άμυνα «νερά» (video)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ρεάλ Μαδρίτης στην Primera Division. Η «βασίλισσα», αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στην πρεμιέρα απέναντι στη Λα Καρούνια στο «Σ. Μπερναμπέου», τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη (3-2), μπροστά στους οπαδούς της.

Οι «μερένχες» άνοιξαν το σκορ με τον αρχηγό της ομάδας, τον Ραούλ στο 26’, όμως η χαρά για τους γηπεδούχους κράτησε λίγο, αφού οι «ντεπορτιβίστας», τέσσερα λεπτά αργότερα, έφεραν στα ίσα το ματς με τον Ρίκι. Παρόλα αυτά, το συγκρότημα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στη «βασίλισσα» 2-1, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Η Λα Κορούνια δεν το έβαλε κάτω και με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Βαλερόν έδειξε ότι δεν έχει ξεχάσει την τέχνη του γκολ, κάνοντας το 2-2 στο 46’ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς… Οι «μερένχες» προβλημάτισαν με την αμυντική τους λειτουργία, όμως ο Λασανά Ντιαρά ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στη «βασίλισσα», πετυχαίνοντας στο 60’, όπως αποδείχτηκε, το… χρυσό γκολ.

Στο άλλο ματς της ημέρας και η Ζαραγόσα ξεκίνησε με το δεξί στην Primera Division, επικρατώντας 1-0 της Τενερίφη στο «Romareda» . Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Αριθμέντι στο 74’.