Γενικά

Τελικός της ντροπής στη Σερβία (video)

Η Παρτιζάν στέφθηκε για δωδέκατη φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος, ωστόσο ο τελικός με τη Βοϊβοντίνα στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου θα μείνει στην ιστορία σαν ένα παιχνίδι ντροπής. Στο 83ο λεπτό κι ενώ η Παρτιζάν προηγείτο με 2-1 η ομάδα της Βοϊβοντίνα διαμαρτυρόμενη για τις αποφάσεις του διαιτητή με αποκορύφωμα ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε, αποφάσισε να αποχωρήσει από το γήπεδο.

Ο ρέφερι Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς τηρώντας το γράμμα του νόμου κι αφού οι παίκτες της Βοϊβοντίνα δεν επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, σφύριξε τη λήξη και η Παρτιζάν επικράτησε σε ένα ματς δίχως τέλος. Το ματς μύριζε... μπαρούτι πριν την έναρξή του, αφού λόγω επεισοδίων εκτός γηπέδου μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, η σέντρα έγινε με ημίωρη καθυστέρηση.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Τέιγκο είχε ανοίξει το σκορ στο 16’, ο Μόισοφ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 63’ και ο Βούκιτς στο 71’ πέτυχε με πέναλτι (το οποίο αμφισβήτησαν οι αντίπαλοι) το γκολ της νίκης για την Παρτιζάν.