Champions League

Τελικά, ήταν εύκολο…

Μπορεί το 3-2 του πρώτου παιχνιδιού να είχε δώσει το προβάδισμα στην Ζενίτ και να είχε μεταβιβάσει το άγχος στην Μπενφίκα, όμως στο «Ντα Λουζ» οι Ρώσοι δεν εμφανίστηκαν μάλλον… ποτέ και η ομάδα της Λισαβόνας επικράτησε 2-0 και πήρε την πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάξι Περέριρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και Ολιβέρια στις καθυστερήσεις του δεύτερου οι δύο σκορερ της αναμέτρησης.

Το γρήγορο γκολ ήταν ζητούμενο για την Μπενφίκα, η οποία ξεκίνησε την αναμέτρηση θέλοντας να το πετύχει για να φτάσει σε σκορ πρόκρισης. Οι Πορτογάλοι μπήκαν στο παιχνίδια για να «πνίξουν» την Ζενίτ, να την πιέσουν ψηλά και να κάνουν φάσεις μπροστά από την εστία του Μαλαφέεφ.

Σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν. Περιόρισαν την κόντρα επίθεση των Ρώσων, έφτασαν κάποιες φορές στην εστία του Μαλαφέεφ, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Οι Γκαϊτάν και Μάξι Περέιρα έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως η τύχη χαμογέλασε στον τελευταίο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από μια σύγχυση στα καρέ των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε σε αυτόν, ο οποίος πλάσαρε και άνοιξε το σκορ, δίνοντας παράλληλα αποτέλεσμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε διαφορετική εικόνα. Η Ζενίτ παρέμενε, παρά το γεγονός πως έμενε έξω από την συνέχεια, κλεισμένη στα καρέ της ενώ η Μπενφίκα συνέχιζε να πιέζει και να ψάχνει να βρει και δεύτερο γκολ.

Αυτό δεν ερχόταν για καμία από τις δύο ομάδες και το 1-0 παρέμενε και έστελνε την Μπενφίκα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, όταν ο Ολιβέιρα έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γουέμπ, έστειλε την Μπενφίκα στην επόμενη φάση, σε ένα… μάλλον πολύ εύκολο βράδυ.

Μπενφίκα: Άρτουρ, Έμερσον, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Ζαρντέλ, Χάβι Γκράθια, Μπρούνο Σέζαρ, Γκαϊτάν (71’ Μάτιτς), Βίτσελ, Καρντόσο (80’ Νέλσον Ολιβέιρα), Ροντρίγκο (61’ Νολίτο).

Ζενίτ: Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ (53’ Άλβες), Κρισίτο, Λόμπαερτς, Χούμποτσαν, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (70’ Φεϊζούλιν), Σέμακ, Ντενίσοφ, Μπιστρόφ (46’ Λάζοβιτς), Κερζάκοφ.

Διαιτητής: Γουέμπ
Βοηθοί: Μουλαρκέι, Τσάιλντ
Γήπεδο: Ντα Λουζ

Benfica 1-0 Zenit από jimbrasalonso

Benfica 2-0 Zenit από jimbrasalonso