Champions League

Η μεταμόρφωση της Λίβερπουλ στο β’ μέρος με αριθμούς

Καμία σχέση η Λίβερπουλ του α’ ημιχρόνου σε σχέση με εκείνη του β’ στη ρεβάνς με τη Βιγιαρεάλ.

Θριαμβεύτρια, αλλά και διπρόσωπη η Λίβερπουλ στη ρεβάνς με τη Βιγιαρεάλ.

Οι «reds» επικράτησαν 3-2 στο «Θεράμικα» με ανατροπή στο β’ μέρος, στο οποίο έκανε την αντεπίθεση. Δέχθηκε δύο γκολ με Ντιά (3’) και Κοκλέν (41’) στο α’ ημίχρονο, στο οποίο επιβεβαιώνεται και μέσω αριθμών ότι είχε κακό πρόσωπο.

Συγκεκριμένα, εκτός από μηδέν γκολ ενεργητικό, είχε μόλις δύο σουτ και κανένα στον στόχο, ενώ η κατοχή της μπάλας ήταν στο 51%-49%.
Αντιθέτως, στα πρώτα 25 λεπτά του β’ μέρους είχε δύο γκολ, οκτώ σουτ και τα τρία από αυτά ήταν στον στόχο, ενώ η κατοχή της μπάλας είχε φτάσει στο 75%.