Champions League

Προκριματικά Champions League: Αγχωτικές νίκες για Ντιναμό Ζάγκερμπ και Λέγκια Βαρσοβίας

Με τη διεξαγωγή εννέα αγώνων, ολοκληρώθηκαν τα πρώτα παιχνίδια της του α' προκριματικού γύρου του Champions League. Δύσκολες νίκες για τα φαβορί Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Λέγκια Βαρσοβίας και Λουντογκόρετς.

Το βράδυ της Τετάρτης (7/7) διεξήχθησαν οι τελευταίες εννέα αναμετρήσεις με τις οποίες ολοκληρώθηκαν τα πρώτα παιχνίδια του πρώτου προκριματικού γύρου του UEFA Champions League.

Αρκετά φαβορί δυσκολεύτηκαν, ωστόσο έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού. Συγκεκριμένα, η Λέγκια Βαρσοβίας έφυγε με τεράστιο διπλό από το Μπόντο και την έδρα της Μπόντο Γκλιντ (2-3), ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ της Βαλούρ (3-2) στο "Μαξιμίρ", δεχόμενη δύο γκολ από το 88' και μετά, και ενώ νωρίτερα είχε αστοχήσει σε πέναλτι για το 4-0!

Παράλληλα, η Λουντογκόρετς χρειάστηκε ένα γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να κάμψει την αντίσταση της Σάλιχορσκ (1-0), ενώ με το ίδιο σκορ η Μάλμε νίκησε τη Ρίγα στη Σουηδία, χάρη στο τέρμα του Τσόλακ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας και Σέριφ βρίσκονται με το... ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση, μετά τις νίκες τους επί των Σάμροκ Ρόβερς (2-0) και Τιούτα (0-4) αντίστοιχα.