Champions League

Χάλασε τη… γιορτή της Λειψίας η Μονακό

Μόλις ένα λεπτό κράτησε η… χαρά της Λειψίας, που πέτυχε το πρώτο γκολ της ιστορίας της στο Champions League, με τη Μονακό να ισοφαρίζει αμέσως και το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Την… έσπασε στη Λειψία η Μονακό!

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα της ιστορίας τους στο Champions League, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να απαντούν αμέσως και να φεύγουν με τον βαθμό (1-1).

Πολύ καλύτερη ήταν η Μονακό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Ωστόσο, η Λειψία ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φόρσμπεργκ στο 33’. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πριγκιπάτου απάντησε σχεδόν αμέσως και συγκεκριμένα με τον Τίλεμανς ένα λεπτό αργότερα, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ αργός, με τους γηπεδούχους να είχαν μεν την κατοχή, αλλά από την άλλη, καμία ομάδα να μην δημιουργεί κάποια σοβαρή ευκαιρία και έτσι το σκορ να παραμένει το ίδιο.

Οι συνθέσεις:

Λειψία (Χάσενχιτλ): Γκουλάσι, Κλέστερμαν, Ορμπάν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ, Σάμπιτσερ, Ιλσάνκερ, Ντέμε, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν, Βέρνερ.

Μονακό (Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ζόρζε, Τουρέ, Φαμπίνιο, Τίλεμενς, Μουτίνιο, Ντιακαμπί, Φαλκάο.