Λύγισε στο τέλος από την Πορτογαλία η Εθνική Νέων

Η Κ19 της Ελλάδας πάλεψε αλλά ηττήθηκε 2-1 στο τέλος από την Πορτογαλία, στο πρώτο ματς για την Elite Round.

Με ήττα στις λεπτομέρειες ξεκίνησε η πορεία της Κ19 της Ελλάδας στην Elite Round των προκριματικών για το Euro, καθώς η ομάδα του Τάσου Θέου λύγισε με 2-1 από την Πορτογαλία.

Ο Ριμπέιρο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ίβηρες στο 34ο λεπτό, με τη Γαλανόλευκη να καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσα στο 79’ χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Αλεξίου.

Παρ’ όλα αυτά, οι Πορτογάλοι ανέκτησαν το προβάδισμα με γκολ του Βαρέλα στο 89’ και αυτή τη φορά το κράτησαν.

Στο έτερο ματς του 4ου ομίλου, η Δανία επικράτησε 3-1 της Σερβίας.

Επόμενο ματς για την ελληνική ομάδα, ενάντια στους Σκανδιναβούς το Σάββατο (23/03).

Η ενδεκάδα της Ελλάδας: Νικολακούλης, Αλεξίου, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Λιατσικούρας, Μπάκουλας (89' Καλοσκάμης), Φίλων (36' Κάτρης), Κοντονίκος (46' Παπακανέλλος), Μαρουτσής (46' Γκούμας), Γκιτέρσος, Δεληανίδης (46' Κωστούλας)