Europa Conference League

Τρομερή απευθείας εκτέλεση κόρνερ και… προβάδισμα πρόκρισης για Ζρίνσκι

Η Ζρίνσκι -πιθανή αντίπαλος του Ολυμπιακού, εάν οι Πειραιώτες αποκλειστούν από το Europa League- επικράτησε 1-0 της Τόμπολ και πήρε προβάδισμα για τα Playoffs του Conference. Όλα τα αποτελέσματα.

Προβάδισμα πρόκρισης για τα Playoffs του Europa Conference League πήρε η Ζρίνσκι, η οποία επικράτησε 1-0 υποδεχόμενη την Τόμπολ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον ηττημένο του Ολυμπιακός-Σλόβαν Μπρατισλάβας από το Europa League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Παρόλα αυτά, βρήκαν το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κι αφού πρώτα είχαν μείνει με δέκα παίκτες, λόγω της δεύτερης κίτρινης του Τσόρλουκα στο 55'. Μάλιστα, έκαναν το 1-0 με τρομερή απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γιάνκοβιτς στο 76'! Το έργο της βοσνιακής ομάδας έγινε ευκολότερο στο 84', όταν ο Τομάσεβιτς αντίκρισε δύο κίτρινες στο ίδιο λεπτό, με αποτέλεσμα να επανέλθουν οι αριθμητικές ισορροπίες.

Την ίδια ώρα η Χάιντουκ έκανε ανατροπή (3-1) υποδεχόμενη την Γκιμαράες, η Άλκμααρ ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ, ενώ η Μπρόντμι επικράτησε της Βασιλείας με το ίδιο σκορ.