Europa League

Αυτή η Μέταλιστ δεν «πεθαίνει»

Όπως έκανε και απέναντι στον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκη», η Μέταλιστ έμεινε ζωντανή μέχρι το τέλος σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο καθώς η Σπόρτινγκ ήταν μπροστά 2-0 στην Λισαβόνα… Ο Ντέβιτς κέρδισε πέναλτι στο 90ο λεπτό και ο Κλέιτον στις καθυστερήσεις ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 και να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει την πρόκριση μέσα στην Ουκρανία.

Η Σπόρτινγκ είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με δύο τέρματα στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, αρχικά με τον Ισμαΐλοφ στο 51ο λεπτό και στην συνέχεια με τον Ινσούα στο 64΄, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και έδειξε να ελέγχει το ματς…

Η Μέταλιστ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90ο λεπτό ο Ντέβιτς ανατράπηκε από τον Ρουί Πατρίτσιο, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Κλέιτον ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Με αυτό το 2-1 οι Ουκρανοί στην έδρα τους μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Europa League.

Συνθέσεις:

Σπόρτινγκ:Ρουί Πατρίτσιο, Πόλγκα, Περέιρα, Ινσούα, Ξαντάο, Σάαρς, Φερνάντες, Καρίσο (70΄Νέτο), Φαν Βολφσβίνκελ, Καπέλ (71΄Γεφρέν), Ισμαΐλοφ (79΄Καρίγιο)

Μέταλιστ:Γκοριαΐνοφ, Βιγιάγκρα, Τορσιλιέρι, Ομπράντοβιτς, Γκουεγιέ, Κλέιτον, Τόρες, Σόσα (90+2΄ Βαλγιάγεφ), Μπλάνκο (77΄Μάρλος), Τάισον, Κριστάλντο (66΄Ντέβιτς)