Europa League

Διέλυσε την Μπέτις και «καθάρισε» πρωτιά η Λεβερκούζεν, έπιασε κορυφή η Μπράγκα

Η Μπράγκα νίκησε (4-2) τη Λουντογκόρετς και μετά την ήττα του Ερυθρού Αστέρα από τη Μίντιλαντ, ανέβηκε στην κορυφή του 6ου ομίλου του Europa. Διέλυσε την Μπέτις (4-0) η Λεβερκούζεν στο ντέρμπι του 7ου

Ήττα σοκ από τη Μίντιλαντ γνώρισε ο Ερυθρός Αστέρας και άφησε το περιθώριο στην Μπράγκα να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας του έκτου ομίλου του Europa League.

Οι Πορτογάλοι επιβλήθηκαν 4-2 της ουραγού Λουντογκόρετς, καθαρίζοντας από νωρίς. Στο 25’ ο Αλ Μουστρατί άνοιξε το σκορ, με τον Σωτηρίου στο 33’ να ισοφαρίζει για τους Βούλγαρους. Λίγα λεπτά αργότερα (37’) ο Μαδέιρος έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τους Γκαλένο (40’) και Γκονζάλες (73’) αν εκτοξεύουν το σκορ. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Πλαστούν στο 79’.

Σε ένα ματς που στράβωσε από νωρίς, ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε 1-0 από τη Μίντιλαντ.

Στο δωδέκατο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντέγκανεκ σταμάτησε Ίσακσεν που είχε βγει σε τετ α τετ και αντίκρισε αμέσως την κόκκινη κάρτα.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, η… αυτοκτονία των Σέρβων ολοκληρώθηκε με το αυτογκόλ του Κανγκά στο 56’ που έδωσε στους Δανούς την πρώτη νίκη στον όμιλο και τους κράτησε ζωντανούς στο παιχνίδι της πρόκρισης.

6ος όμιλος

Η 4 αγωνιστική:
Ερυθρός Αστέρας-Μίντιλαντ 0-1
(56’ αυτ. Κανγκά)

Μπράγκα-Λουντογκόρετς 4-2
(25’ Αλ Μουστρατί, 37’ Μεδέιρος, 40’ Γκαλένο, 73’ Γκονζάλες – 33’ Σωτηρίου, 79’ Πλαστούν)

7ος όμιλος:

Στην πρώτη θέση του έβδομου ομίλου σκαρφάλωσε η Λεβερκούζεν, διαλύοντας με 4-0 την Μπέτις.

Ο γερμανικός σύλλογος μπήκε… ζεστός στο ματς, με γκολ του Φριμπόνγκ να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 24’. Ο Ντιαμπί άνοιξε το σκορ και διπλασίασε τα τέρματα στο 42’ και στο 52, με τους Βιρτζ (86’)και Αμιρι (90’) να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Σέλτικ που επικράτησε 3-2 της Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία.

Οι Κέλτες προηγήθηκαν στο τρίτο μόλις λεπτό, ενώ… ισοφαρίστηκαν με αυτογκόλ στο 11’. Ο Ζότα στο 23’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Σκωτσέζους, ενώ ο Αμπάντα στο 60’ έκανε το 3-1. Στο 86’ ο Ουζούνι μείωσε σε 3-2 για τους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω.