Europa League

Δίχως νικητή στη Σεβίλλη - Έκανε «σεφτέ» η Ραπίντ Βιέννης

Το ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου ανάμεσα σε Μπέτις και Λεβερκούζεν δεν είχε νικητή (1-1), ενώ στον 8ο, η Ραπίντ πήρε το πρώτο της «τρίποντο» (2-1 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ).

Από έναν βαθμό πήραν Μπέτις και Λεβερκούζεν, που αναδείχτηκαν ισόπαλες, 1-1, στη Σεβίλλη και συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή του 7ου ομίλου του Europa League.

Οι «βερδιμπλάνκος» πήραν το προβάδισμα αργά, στο 75’, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπόρχα Ιγκλέσιας – είχε προηγηθεί χέρι του Φρίμπονγκ, με την εσχάτη των ποινών να δίνεται κατόπιν χρήσης VAR.

Παρ’ όλα αυτά, οι «ασπιρίνες» κατόρθωσαν να φτάσουν στο 1-1, χάρη σε μακρινό σουτ του Άντριχ που κόντραρε σε αμυντικό.

Υπενθυμίζεται πως σε ματς που είχε γίνει την Τρίτη, η Σέλτικ είχε επικρατήσει 2-0 της Φερεντσβάρος.

4.Φερεντσβάρος 0β. 2-7

Στο 8ο γκρουπ, η Ραπίντ Βιέννης πήρε τους πρώτους της βαθμούς, καθώς νίκησε 2-1 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ εντός έδρας.

Ο Γκριλ άνοιξε το σκορ για την αυστριακή ομάδα στο 9ο μόλις λεπτό, με τον Όρσιτς να φέρνει το ματς στα ίσα στο 24’.

Εντέλει, ο Χόφμαν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 34’, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Ταξιάρχη Φούντα (έπαιξε για 70 λεπτά).