Europa League

Νικήτρια στο «θρίλερ» η Λάτσιο, σαρωτική η Νις

Ψυχή μεγάλης ομάδας έδειξε η Λάτσιο στην έδρα της Φίτεσε, αφού παρά το γεγονός ότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, επικράτησε με 3-2 – Άνετα η Νις (1-5) εκτός με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Κινδύνευσε πολλές φορές, έμεινε πίσω σκορ δις, αλλά τελικά η Λάτσιο έχει και καλή ομάδα και ψυχή.

Η ομάδα του Ιντσάγκι έφυγε «αλώβητη» από την Ολλανδία κόντρα στη Φίτεσε, επικρατώντας 3-2, κάνοντας ανατροπή στη διάρκεια του β' ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ 33' με τον Μάταβζ, ωστόσο στο 51' ο Παρόλο επανέφερε σε τροχιά νίκης τη Λάτσιο, καθώς με σουτ εκμεταλλεύτηκε το αλαλούμ στην περιοχή των Ολλανδών, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, η Φίτεσε ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Λίνσεν στο 57', αφού η άμυνα των Ιταλών... κοιμήθηκε μέσα στην μικρή περιοχή, αλλά οι «λατσιάλι» έδειξαν ότι είναι η μεγάλη ομάδα του ζευγαριού.

Ο Ιμόμπιλε στο 67' και ο Μούργκια στο 75' ολοκλήρωσαν την ανατροπή για τη Λάτσιο, που άρχισε αλώβητη τις υποχρεώσεις της για τον όμιλο του Europa League.

Στο χαλαρό η Νις...

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Νις έκανε περίπατο στο Βέλγιο κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ, επικρατώντας 5-1. Η τελική έκβαση του παιχνιδιού είχε κριθεί μόλις από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι Γάλλοι είχαν διαμορφώσει ήδη το 3-0. Ο Πλεά με δύο προσωπικά τέρματα είχε κάνει το 2-0 (16', 20'), ενώ στο 28' ο Ντάντε που είχε προωθηθεί σε στημένη φάση, έκανε το 3-0.

Οι Σεντ-Μάξιμιν (69') και Μπαλοτέλι (74') έβαλαν επίσης το όνομά τους στους σκόρερ, ενώ ο Ισέκα στο 46' είχε μειώσει προσωρινά για τους γηπεδούχους.