Europa League

Σόκαρε την Ντινάμο Κιέβου η ΑΕΚ Λάρνακας, ξύπνησε και καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ Λάρνακας, που επιβλήθηκε 1-0 της Ντινάμο Κιέβου στην Κρακοβία. Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα, που επικράτησε 3-0 του Ελσίνκι.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στην ουδέτερη Κρακοβία η ΑΕΚ Λάρνακας, που επιβλήθηκε 1-0 της Ντινάμο Κιέβου και έκανε έτσι... σεφτέ στο Europa League.

Στο έτερο ματς του ομίλου, Ρεν και Φενέρμπαχτσέ έμεναν στο 2-2 σε ένα συναρπαστικό ματς.

Από εκεί και πέρα, νίκες πανηγύρισαν Ρόμα (3-0 το Ελσίνκι) και Μπέτις (3-2 τη Λουντογκόρετς), ενώ το 2/2 έκαναν Μπράγκα και Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Δείτε εδώ τι έγινε στα ματς των 19:45.

1ος όμιλος

Ένα μόνο ματς διεξήχθη για το 1ο γκρουπ, καθώς η αναμέτρηση της Άρσεναλ με την Αϊντχόφεν μετατέθηκε για τις 20 Οκτωβρίου λόγω του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ.

Στη Νορβηγία λοιπόν, η Μπόντο/Γκλιμτ λύγισε με 2-1 τη Ζυρίχη και πήρε έτσι την πρώτη της φετινή νίκη στους ομίλους.

Το αυτογκόλ του Σέλνες (54’) και το γκολ του Φέτλεσεν (58’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Σκανδιναβούς, με τον Αβντιγιάι να μειωνει στο 81’ για τους Ελβετούς.

2ος όμιλος

Τεράστια, εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ Λάρνακας, που επιβλήθηκε 1-0 της Ντινάμο Κιέβου και πέτυχε την πρώτη της νίκη σε ευρωπαϊκό όμιλο μετά από σχεδόν τέσσερα χρόνια.

Την αναμέτρηση, που διεξήχθη στην ουδέτερη Κρακοβία, έκρινε ο Γκιούρτσο στο 8ο κιόλας λεπτό.

Την ίδια ώρα, γινόταν μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ρεν και Φενέρμπαχτσε, που έμειναν στο 2-2.

Τεριέ (52’) και Τραορέ (54’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Γάλλους, όμως ο Καχβετσί μείωσε στο 60’.

Η αποβολή του Τραορέ στο 83’ επέτρεψε στους Τούρκους να κερδίσουν μέτρα και εντέλει έκλεψαν τον βαθμό με πέναλτι του Βαλένσια στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

3ος όμιλος

Η αποβολή του Τένχο στο 15ο μόλις λεπτό έκανε ευκολότερη την αποστολή της Ρόμα ενάντια στο Ελσίνκι, με τους «τζαλορόσι» πάντως να... ξυπνούν στο δεύτερο μέρος και να επικρατούν τελικά 3-0.

Σκόρερ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, χρίστηκαν οι Ντιμπάλα (47’), Πελεγκρίνι (49’) και Μπελότι (68’).

Στο έτερο ματς του ομίλου, η Μπέτις έκανε το 2/2 νικώντας 3-2 την αξιόμαχη Λουντογκόρετς.

Ο Λουίς Ενρίκε άνοιξε το σκορ στο 25’ και ο Χοακίν έκανε το 1-0 στο 39’, γράφοντας ιστορία ως ο γηραιότερος σκόρερ στον θεσμό, στα 41 του!

Ο Ντεσπόντοφ μείωσε στο 45+1’, με τον Κανάλες να επαναφέρει το προβάδισμα δύο τερμάτων στο 59’. Εντέλει, ο Τικ μείωσε στο τελικό 3-2 στο 74’.

4ος όμιλος

Σε... υπόθεση για δύο έχει εξελιχθεί ο 4ος όμιλος, με Μπράγκα και Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ να κάνουν το 2/2 και να ξεφεύγουν.

Οι Πορτογάλοι λύγισαν την Ουνιόν Βερολίνου με 1-0 εντός έδρας, με το γκολ του Ολιβέρια στο 77’ να κρίνει το ματς.

Στο Βέλγιο, η έτερη Ουνιόν επικράτησε 3-2 της Μάλμε, που προηγήθηκε δις με Σίσεϊ (6’) και Τέλιν (57’) αλλά οι Μπούρτζες (17’), Τόιμα (69’) και Μπονιφάτσι (71’) έφεραν... τούμπα το ματς.

Μπράγκα-Ουνιόν Βερολίνου 1-0
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ-Μάλμε 3-2