Europa League

Τεσσάρα με ανατροπή η Μπέτις - Πέρασε από το Ζάγκρεμπ η Γουέστ Χαμ

Η Σέλτικ προηγήθηκε 2-0, αλλά η Μπέτις «επέστρεψε» και νίκησε με 4-3, για τον 7ο όμιλο του Europa League. Πρεμιέρα με «διπλό» (2-0) επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ η Γουέστ Χαμ στον 8ο.

Ματσάρα έγινε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», με την Ρεάλ Μπέτις να επικρατεί της Σέλτικ με 4-3 και να ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο του φετινού Europa League με το… δεξί.

Οι Κέλτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά, πήραν… αέρα δύο τερμάτων πριν καλά-καλά συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, με την προβολή του Αγιέτι στο 15’ και το πέναλτι του κέρδισε ο σκόρερ από τον Μπράβο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γιουράνοβιτς στο 27’. Ωστόσο, οι «βερδιμπλάνκος» βρήκαν δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών, από τους Μιράντα και Χουάνμι, στο 32ο και στο 35ο αντίστοιχα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό επαναλήφθηκε, με την Μπέτις να σκοράρει εκ νέου δις αυτή την φορά μέσα σε ένα δίλεπτο, με τους Ιγκλέσιας και Χουάνμι -ξανά- να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη για τους Ανδαλουσιάνους πριν το ματς κλείσει μια ώρα! Η Σέλτικ μείωσε στο 87’ από το… πουθενά, με την κεφαλιά του Ράλστον, αλλά δεν μπόρεσε να «κλέψει» και τον βαθμό…

Νίκη με ανατροπή στο έτερο ματς του ομίλου για την Μπάγερ Λεβερκούζεν, με 2-1 απέναντι στην Φερεντσβάρος. Οι Ούγγροι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, με τον Μαε να σκοράρει με κοντινή προβολή και να… παγώνει την «Μπάι Αρένα», αλλά η γκολάρα του Παλάσιος στο 37ο λεπτό αποκατέστησε τις ισορροπίες πριν την ανάπαυλα. Οι «ασπιρίνες» πίεσαν… αφόρητα στην επανάληψη για το 2-1, το οποίο ήρθε τελικά στο 69’, με τον Ντιαμπί να δίνει την ασίστ στον Βιρτς, αποτέλεσμα το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Συνοπτικά τα σημερινά (16/09) αποτελέσματα:
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Φερεντσβάρος 2-1
(37’ Παλάσιος, 69’ Bιρτς – 8’ Μαε)

Ρεάλ Μπέτις-Σέλτικ 4-3
(32’ Μιράντα, 35’, 53’ Χουάνμι, 51’ Ιγκλέσιας – 15’ Αγιέτι, 27’ πεν. Γιουράνοβιτς, 87’ Ράλστον)

«Σβηστά» η Γουέστ Χαμ, «ριφιφί» στην Βιέννη

Μια… επαγγελματική νίκη κατέγραψε στο ξεκίνημα της στο φετινό Europa League και τον 8ο όμιλο της διοργάνωσης η Γουέστ Χαμ, που νίκησε στο «Μαξιμίρ» με 2-0 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Τα «σφυριά» σκόραραν μια φορά σε κάθε ημίχρονο, με τον Μιχαήλ Αντόνιο να κάνει… σεφτέ στην Ευρώπη, εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του Τεοφίλ-Κατρίν, για το 0-1 στο 22ο λεπτό. Ενώ στο δεύτερο 45λεπτο, ήρθε το φοβερό σόλο του Ράις με το… καλημέρα, με τον Άγγλο μέσο να κάνει το 0-2, στο 49'. Σκορ που δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει με τους Κροάτες να μην μπορούν να μειώσουν στις προσπάθειες των Ιβανούσετς και Μίσιτς στο 59’ και στο 60’…

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, η Γκενκ… ξέρανε την Ραπίντ Βιέννης, κερδίζοντας την 1-0, χάρη στο τέρμα του Ονουάτσου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ωραία συνεργασία του με τον Ίτο.

Μάλιστα, ο σκόρερ των Βέλγων πρωταγωνίστησε και σε άλλες καλές φάσεις της ομάδας του, ενώ είχε δει νωρίτερα να του ακυρώνεται μέσω VAR κι ένα ακόμα τέρμα!

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Γουέστ Χαμ 0-2