Europa League

Σ-έξι Λίβερπουλ, απέκλεισε τη Σπάρτα με μια… ενδεκάδα γκολ - Απίθανη ανατροπή της Λεβερκούζεν στις καθυστερήσεις!

Μετά την πεντάρα, η Λίβερπουλ έριξε και μια εξάρα στη Σπάρτα, περνώντας με στιλ στους «8» του Europa (6-1). Αδιανόητη πρόκριση της Λεβερκούζεν με δυο γκολ από το 93’ κι έπειτα επί της Καραμπάγκ (3-2)

Σαν σίφουνας προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League η Λίβερπουλ.

Έπειτα από την πεντάρα του πρώτου αγώνα, οι «κόκκινοι» φιλοδώρησαν με εξάρα τη Σπάρτα Πράγας (6-1) και σφράγισαν με στιλ το εισιτήριο.

Πριν καν συμπληρωθεί τέταρτο η ομάδα του Κλοπ είχε σκοράρει ήδη τέσσερις φορές και τελείωσε το ματς με τον Γκάκπο να σημειώνει συνολικά δυο τέρματα και τους Νούνιες, Κλαρκ, Σαλάχ και Σομποζλάι από ένα.

Την ίδια ώρα στο Λεβερκούζεν εκτυλισσόταν ένα απίθανο θρίλερ. Η μαχητική Καραμπάγκ πήρε προβάδισμα, το διπλασίασε παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο και ως το 93’ κρατούσε στα χέρια μια ιστορική πρόκριση.

Ωστόσο εκεί μίλησε ο Σικ, εξαργυρώνοντας την αφόρητη πίεση των Γερμανών και υπογράφοντας (με δυο γκολ σε πέντε λεπτά στις καθυστερήσεις) τη φοβερή ανατροπή της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο.

Κατά τ’ άλλα, η Αταλάντα γύρισε το ματς με τη Σπόρτινγκ (2-1) και προσπέρασε το εμπόδιο της προς τους «8», ενώ εκεί σφράγισε ότι θα βρίσκεται και η Ρόμα με τη… γλυκιά ήττα 1-0 από την Μπράιτον.